Dobór urządzenia grzewczego w dzisiejszych czasach powinien być bardzo przemyślaną decyzją inwestora. Każde z dostępnych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Jak więc wybrać między kotłami na gaz, węgiel, biomasę a pompą ciepła? Pompy ciepła to od niedawna stosowane rozwiązanie w Polsce. W wyborze nie pomagają krążące mity.

Należy zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła zdobywają duże uznanie w oczach inwestorów i coraz częściej są kupowane. Eksperci szacują, że najpopularniejszy typ pomp ciepła powietrze-woda, odnotują w roku 2015 około 50% wzrostu sprzedaży. Świadczy to o dobrym marketingu producentów, ale może jednak to ma faktycznie sens i oprócz wspomnianego już marketingu inwestorzy widzą w pompach ciepła dobre urządzenie grzewcze. Opinie o pompach ciepła krążą różne opinie, ciężko osobie nieznającej tematu od podszewki ocenić co jest prawdą a co mitem.
 
Mit nr 1 – Pompy ciepła mają sprawność większą niż 100%.
 
Żadna pompa ciepła nie ma sprawności większej niż 100%. Parametrem, który pojawia się przy okazji tematu pomp ciepła jest współczynnik efektywności energetycznej (COP). Na dzień dzisiejszy pompy ciepła mają COP na poziomie 4. Oznacza to, że może oddać 4 razy więcej energii cieplnej niż pobierze energii elektrycznej na zasilanie sprężarki. To właśnie sprężarka powoduje, że możliwy jest transport ciepła z dolnego źródła i jego wykorzystanie na cele ogrzewania wody użytkowej lub pomieszczeń. Energia zgromadzona w dolny źródle, czyli w powietrzu, wodzie czy gruncie, w zależności od typu pompy, oddawana jest to układu centralnego ogrzewania (ogrzewanie podłogowego, grzejników) lub wody użytkowej. I tu przechodzimy do drugiego mitu.
 
Mit nr 2 – Pompy ciepła produkują energię.
 
Nie jest to prawdą. Choć w pewnych sytuacjach może, ale o tym za chwilę. Pompa ciepła jak sama nazwa wskazuje, pompuje ciepło. Ciepło – czyli energia cieplna jest transportowana (pompowana) z dolnego źródła i oddawana w górnym źródle. Tu może pojawić się pewna wątpliwość. Przecież powietrze ma niższą temperaturę niż woda zasilająca grzejniki czy podłogówkę. Jednakże procesy termodynamiczne, które dzieją się podczas pracy pompy, podnoszą potencjał temperaturowy ciepła. W pompach ciepła krąży czynnik, którym jest ciecz wrząca w niskich temperaturach. Pobiera ona ciepło z dolnego źródła i wspomniane już procesy termodynamiczne sprawiają, że oddaje ciepło o wysokiej temperaturze.
Wracając do sytuacji, w których pompa produkuje ciepło. Są, choć coraz rzadziej, dni w roku kiedy temperatura na zewnątrz spada poniżej -20 stopni Celsjusza i niżej. W takich sytuacjach powietrzne pompy ciepła dogrzewane są grzałkami elektrycznymi i ogrzewanie staje się tak naprawdę elektryczne i zupełnie nieopłacalne. Jest to duży minus powietrznych pomp ciepła, ale można powiedzieć, że klimat sprzyja i coraz mniej jest dni, w których grzałka musi być uruchomiona.
 
Są to dwa najpopularniejsze mity, choć zapewne niejedyne. Warto wiedzieć, że to tylko mity powstałe w różnych okolicznościach i nie można się nimi sugerować.
 
Łukasz Piechowicz – Termo24.pl