BUD-ECO czyli BUDuj z głową. I Międzynarodowe Targi Budownictwa Ekologicznego i Energooszczędnego BUD-ECO 2010 już za nami! Impreza – skierowana głównie do profesjonalistów – okazała się doskonałą okazją do zapoznania się z nowoczesnymi technologiami oszczędzania energii.

Pierwsza edycja targów odbyła się w dniach 24-26 września w Hali Stulecia we Wrocławiu, gromadząc ponad 70 wystawców i mediów branżowych na powierzchni blisko 2850 m2. Swoją ofertę przedstawili producenci energooszczędnej stolarki budowlanej, termoizolacji, technik grzewczych, urządzeń helioaktywnych, takich jak kolektory słoneczne i nowatorskie systemy uzdatniania wody, oraz projektanci domów pasywnych i niskoenergochłonnych.

Trwającą trzy dni imprezę odwiedziło około 3500 osób. Goście BUD-ECO mogli uzyskać szereg informacji i porad, jak ograniczyć zużycie cennej energii. Wystawcy, oprócz prezentowania swoich produktów i innowacyjnych pomysłów na energooszczędność, podpowiadali też, jak inwestować w odnawialne źródła energii i gospodarować odpadami.

Targom towarzyszyła IV Akademia Energooszczędności. Podczas dwudniowego cyklu ponad 20 wykładów specjaliści dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem w tematyce energooszczędności, a także prezentowali nowoczesne technologie i zagadnienia prawne związane z budownictwem pasywnym. O poszanowaniu źródeł ciepła i nowoczesnych instalacjach opowiadali zarówno eksperci z ośrodków naukowych, jak i przedstawiciele wiodących firm.

Targi stanowiły kolejny krok ku integracji branży dążącej do promowania ekologicznych rozwiązań w budownictwie i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii. Organizator Targów postanowił przyznać nagrody GRAND PRIX oraz wyróżnienia w 4 kategoriach: Najciekawszy Produkt, Innowacja Technologiczna, Promowanie Ekologii i Energooszczędności w Budownictwie oraz Najciekawsze Stoisko.

Za najciekawszy produkt Targów uznano systemy do oszczędzania energii grzewczej firmy EGGER Polska Sp. z o.o. Nagrodę w kategorii Innowacja Technologiczna zdobyła firma „3xE–samochody elektryczne”, które na BUD-ECO zaprezentowała w ponad 90% biodegradowalny samochód REVOLT.

Wyróżnienie dla Najciekawszego Produktu przyznano firmie JORO WATER SYSTEMS Jolanta Truszkowska za nowatorski system uzdatniania wody. W dziedzinie Promowanie Ekologii i Energooszczędności w Budownictwie ponownie nagrodzono firmę EGGER Polska Sp. z o.o. Grand Prix w kategorii Najciekawsze Stoisko przyznano firmie Bauservice Sosnowski.

Atrakcyjne nagrody czekały również na słuchaczy Akademii oraz gości odwiedzających Targi. Do zwycięzców konkursów trafiły: projekt domu jednorodzinnego, bilety do opery wrocławskiej, a także wejściówki do parku linowego w Karpaczu.

Wystawcy biorący udział w targach są zgodni, że kwestie ekologii cieszą się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Domy niskoenergochłonne, nowe techniki termoizolacyjne i systemy odzyskiwania energii zyskują na atrakcyjności, szczególnie w kontekście zmian klimatycznych oraz systematycznego wzrostu cen i kosztów produkcji i przesyłu energii w ostatnich latach. Wyraźne zapotrzebowanie rynku na intensywniejszą promocję energooszczędności oraz wzrost popularności życia w zgodzie z naturą są znakomitą bazą do kontynuacji targów BUD-ECO.

Już dziś zapraszamy do udziału w następnych targach BUD-ECO jesienią 2011 roku!

Fot. 1. Najciekawsze stoisko –  Bauservice Sosnowski


Fot. 2. Odwiedzający


Fot. 3. Rozdanie nagród


Fot. 4. Samochod Revolt firmy 3xE-samochody elektryczne uznany za Innowacje Technologiczną Targów


Fot. 5. Stoisko firmy EGGER nagrodzonej w kategorii Najciekawszy Produkt oraz Promowanie Ekologii i Energooszczędności w Budownictwie


Fot. 6. Stroisko firmy JORO nagrodzonej wyróżnieniem za nowatorski system uzdatniania wody

źródło: Agencja WIGOR