Drzwi zewnętrzne są istotnym elementem domu. Podobnie jak okna muszą spełniać podstawowy warunek: izolacyjność termiczna.

 

 
1. W przypadku domów pasywnych, izolacyjność drzwi musi być mniejsza lub równa 0,8 W/m2K.
 
2. Otwory drzwiowe to obszary w konstrukcji budynku istotne z punktu widzenia strat cieplnych. Z tego powodu mają one zasadniczy wpływ na właściwości termoizolacyjne całego budynku. W tych miejscach mogą powstawać mostki termiczne. Dlatego warto poprawnie i w odpowiednim czasie przeprowadzić montaż drzwi. W przeciwnym wypadku spodziewać się możemy w domu wilgoci i wysokich kosztów ogrzewania.
 
3. Pasywne drzwi zewnętrzne najlepiej jest zamontować po zakończeniu prac przeprowadzanych wewnątrz budynku (otynkowanie, wykonanie posadzek, suszenie). Zanim rozpoczną się kolejne prace, niezbędne jest dokładne oczyszczenie oraz zagruntowanie muru, na którym planujemy zamontować ościeżnicę. Stosuje się do tego specjalistyczne środki.
 
4. Nawet najlepsze pod względem parametrów technicznych drzwi pasywne nie spełnią swojej funkcji, gdy nie zostaną odpowiednio zamontowane. Podczas montażu ważne jest, aby umieścić drzwi w odpowiedniej przestrzeni termoizolacji budynku dla uniknięcia mostków termicznych.
 
5. Pasywne drzwi z pewnością pozytywnie wpływają na bilans cieplny całego budynku. Przy ich zastosowaniu niezbędna jednak okazuje się instalacja odpowiedniej wentylacji. W domu pojawić się może nieprzyjemny zapach, a nadmiar wody w powietrzu może zacząć skraplać się na szybach i lustrach. Montując w domu pasywne drzwi, zapewnienie odpowiedniego przepływu powietrza jest po prostu niezbędne. 
 
Nie tylko w przypadku budowy nowego domu warto rozważyć opcję montażu drzwi w standardzie pasywnym. Nawet podczas termomodernizacji, właściwości termoizolacyjne takich drzwi mogą przyczynić się do pewnych efektów w postaci zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną.
 
Źródło: CAL
Opracował: Łukasz Piechowicz – Termo24.pl