1. Odpowiednie materiały i system montażu.

Dobry montaż okna zaczyna się od znalezienia fachowców. Warto przy tym zadbać, aby wykonywali oni usługi zgodnie z panującymi standardami. Zweryfikować to można chociażby po materiałach, jakich używają. Piana montażowa powinna być niskoprężna. Generalnie, dobrze byłoby gdyby fachowcy proponowali montaż okien w standardzie energooszczędnym – z użyciem taśm uszczelniających lub uszczelniaczy w płynie. Istotne, by stosowali się do zaleceń producenta na temat ilości stosowanych dybli.

2. Oczyszczenie powierzchni, do której zostanie przymocowane okno.

Najczęściej okazuje się, że najprostsze czynności są pomijane. Aby pianka montażowa odpowiednio połączyła się z powierzchnią musi być ona czysta i sucha. W warunkach budowlanych ciężko zachować laboratoryjną czystość i warto zadbać, aby zostały użyte odpowiednie środki do oczyszczenia powierzchni. Idealnie sprawdza się zagruntowanie powierzchni. Drobne cząsteczki pyłu i kurzu sprawiają, że piana nie „przyczepia się” do muru, ale jedynie rozpręża się do jego powierzchni i pozostawia mikroskopijne przestrzenie, którymi może przedostać się wilgoć. Zawilgocenie izolacji powoduje znaczne obniżenie właściwości izolujących i straty energii cieplnej.

3. Dokładne rozprowadzenie piany montażowej.

Ubytki piany na całym obwodzie okna są niedopuszczalne. Powoduje to znaczne zaburzenie izolacyjności termicznej. Zwłaszcza w okolicach dybli mocujących okna istnieje ryzyko powstania mostka termicznego. Skutkuje to skraplaniem się pary wodnej w okolicach takiego miejsca oraz utratą energii cieplnej. Piana powinna być aplikowana od wewnątrz a następnie od zewnątrz budynku po całym obwodzie okna, tak aby wyeliminować ryzyko występowania braków piany.

4. Stosowanie uszczelniacza.

Kolejnym krokiem jest uszczelnienie miejsc, w których piana styka się z murem oraz ramą okna. Wilgoć pochodząca z wewnątrz budynku od suszonych ubrań, prac kuchennych, nawilżaczy i innych źródeł pary wodnej przenika przez warstwę tynku i może wniknąć w strukturę piany montażowej, znacząco obniżając jej właściwości izolacyjne. Skutkiem takiego zjawiska są straty ciepła z wnętrza budynku. Z tego powodu warto zainwestować w specjalny uszczelniacz do miejsc styku piany z otoczeniem.

montaż okien

5. Regulacja okna po montażu.

Każda profesjonalna ekipa monterska po skończonym montażu i przymocowaniu okucia powinna wyregulować skrzydła na zawiasach. Łatwym sposobem na sprawdzenie, czy taka czynność została wykonana, jest otwarcie okna i ocena czy otwarcie odbyło się płynnie i bez żadnych oporów, a następnie zamknięcie, które powinno odbyć się bez włożenia dużej siły. Jeśli otwarcie i zamknięcie było płynne i nie towarzyszyły im żadne zgrzyty ani trzaski to wszystko jest w porządku. Jeżeli napotkaliśmy opory, powinniśmy poprosić o ponowną regulację. Źle wyregulowane okno oznacza, że skrzydło ustawia się źle w ramie. Niedopasowanie się okna do ramy powoduje niechciane przepływy powietrza i straty ciepła z wnętrza budynku.

Opracował: Łukasz Piechowicz