Takim sytuacjom można zapobiec. Oczywiście, warto zlecić projekt i instalację ekspertom, którzy raczej nie popełnią karygodnych błędów. Jeśli jednak praca fachowców wzbudza nasze podejrzenia, zwróćmy uwagę na kilka czynników. Przedstawiamy podstawowe błędy, których łatwo można uniknąć.

  1. Złe rozmieszczenie grzejników

Planując lokalizację kaloryferów w pomieszczeniach, należy uwzględnić przegrody przez które będzie uciekać najwięcej ciepła. W związku z tym zaleca się montaż grzejników na ścianach zewnętrznych, pod oknem. Jeśli ta zasada nie zostanie zachowana, istnieje ryzyko niedogrzania pomieszczenia lub jego części.

  1. Niepoprawne podłączenie

W zależności od modelu, istnieje pewien określony sposób podłączenia grzejnika do instalacji centralnego ogrzewania. Informacji na ten temat należy szukać w specyfikacji technicznej urządzenia. Jeśli kaloryfer zostanie podłączony odwrotnie, zaburzymy naturalne uwarstwienie wody (gorąca u góry, schłodzona na dole), co spowoduje nawet 30-40% spadek mocy urządzenia.

Dodatkowo, jeśli grzejnik wyposażony jest we wbudowany zawór termostatyczny, odwrotny niż wymagany przepływ wody będzie powodował irytujące stukanie.

grzejniki

źródło: Shutterstock

  1. Zasyfonowanie instalacji

Jeżeli grzejnik zostanie umieszczony poniżej poziomu rur, istnieje ryzyko ich zasyfonowania. W efekcie w najwyższym punkcie powstanie korek powietrzny, który zablokuje przepływ wody w instalacji. Należy unikać takiej konfiguracji, jeśli jednak nie ma innej możliwości, warto w najwyższym punkcie rury zasilającej zainstalować odpowietrznik samoczynny.

  1. Niedopasowana głowica termostatyczna

Do zaworu termostatycznego montuje się głowicę. Teoretycznie jest to sprawa banalnie prosta, w praktyce okazuje się, że nie do końca. Istnieje bowiem kilka typów mocowania i długości skoku głowic, dopasowanych do konkretnych zaworów grzejnikowych. Źle dopasowane elementy być może nawet i uda się zamontować, ale głowica nie będzie poprawnie dociskać bolca zaworu, przez co przepływ wody nie będzie odpowiednio regulowany.

  1. Inhibitor korozji

Jeśli zdecydowaliśmy się na zamontowanie grzejników aluminiowych w instalacji zbudowanej z rur miedzianych, nie możemy zapomnieć o dodaniu do wody kotłowej inhibitora korozji. W przeciwnym razie ryzykujemy szybką korozję wżerową kaloryferów, ze względu na różnice potencjału metali.

  1. Zwykły grzejnik w pomieszczeniach z podwyższoną wilgotnością powietrza

Nie dajmy się złapać w pułapkę nadmiernej oszczędności. Producenci stanowczo odradzają (ograniczając gwarancję grzejników) montowanie standardowych kaloryferów np. w łazienkach. Wilgoć, wykraplając się na powierzchni urządzenia, powoduje znaczące przyspieszenie procesów korozji. Destrukcyjne działanie na powierzchnię takiego grzejnika ma również suszenie na nim prania.

To nie wszystko…

Wymienione tutaj błędy to tylko kropla w morzu niedociągnięć, jakie można popełnić podczas montażu instalacji grzewczej. Warto zajrzeć również tutaj:

8 błędów w projektowaniu instalacji centralnego ogrzewania

gdzie opisujemy podstawowe błędy dotyczące projektowania całej instalacji grzewczej. Pamiętajmy również o wstępnej regulacji i sterowaniu, o których również piszemy na stronach portalu.

Opracowano na podstawie: Budujemy Dom, Ogrzewnictwo.pl.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.