Jest popyt, jest więc i podaż – rynek wyszedł naprzeciw potrzebom klientów. Wycieczka do sklepu lub hurtowni budowlanej, a nawet kilka kliknięć w Internecie, pozwalają znaleźć szeroką gamę rozwiązań, które pozwolą odciąć się od denerwujących dźwięków. Poznajmy kilka z nich.

  1. Przedścianka z wełną mineralną

Możemy ją określić jako propozycję standardową. Przy ścianie murowanej montujemy ruszt z profili stalowych, podklejonych taśmą akustyczną. Do ściany dokręcamy uchwyty systemowe, łącząc profile pionowe ze ścianą. W zbudowany szkielet wkładamy materiał termoizolacyjny – wełnę mineralną. Całość zakrywamy płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi. Nie powinny one stykać się z podłożem ani sufitem – warto zachować odstęp 1 cm. Szczelinę można wypełnić np. taśmą uszczelniającą i osłonić listwą. W ten sposób unikniemy przenoszenia przez płyty dźwięków z pomieszczeń leżących na sąsiedniej kondygnacji.

Jeżeli mamy do czynienia ze ścianą szkieletową, warto rozważyć dokręcenie dodatkowej okładziny zewnętrznej do istniejącego rusztu nośnego. Montując kolejną warstwę płyt g-k, pamiętając by szczeliny między płytami w sąsiednich warstwach nie pokrywały się, szybko zwiększymy izolacyjność akustyczną ściany. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zbudować obok drugi szkielet i stworzyć przedściankę.

  1. Płyty gipsowo-włóknowe zespolone z wełną mineralną

Są to gotowe płyty, które przyklejamy do ściany odpowiednio dobranym klejem. W efekcie stłumimy część dźwięków, nie powodując znaczącego zmniejszenia powierzchni użytkowej pomieszczenia – do czego dochodzi po zbudowaniu konstrukcji przedścianki.

  1. Tynki akustyczne

Łatwa metoda odizolowania się od hałasu. Nakłada się je grubą, nawet kilkucentymetrową warstwą. Tynk akustyczny jest w stanie pochłonąć nawet do 70% dźwięków, a także redukuje pogłos. Cechuje się porowatą strukturą i chropowatą fakturą. Podnosi to podatność na uszkodzenia, ale właśnie taka budowa warstwy pozwala na wyciszenie dźwięków. W tej grupie możemy wyróżnić :

  • tynki silikatowe i gipsowe – które w zależności od zaleceń producenta można nanosić ręcznie lub natryskowo,
  • tynki z włóknem celulozowym – nakładane warstwą dochodzącą do 8 cm,
  • tynki japońskie, podobne do celulozowych, ale zbudowane z różnego rodzaju włókien, nakładane cieńszą warstwą.
  1. Korek

Wysoki stopień (nawet do 95%) pochłaniania dźwięków odbitych od ścian, zawdzięcza porowatej strukturze. Występuje w wielu wariantach – od płyt akustycznych przyklejanych do ścian, poprzez boazerię, do tapet korkowych. Oczywiście im grubsza warstwa korka, tym lepsze wyciszenie – najwyższy poziom zapewnią płyty. Dodatkowo, można je wykończyć tapetą lub pomalować bejcą do drewna.

  1. Płyty izolacyjne z tektury falistej i piasku

Można je spotkać pod nazwą handlową Phone Star. Stanowią masywną strukturę warstwową złożoną z tektury falistej, wypełnioną piaskiem. Taka budowa sprzyja dobremu tłumieniu dźwięków. Montowane są albo bezpośrednio do ściany przy pomocy kołków, albo przykręcane do przygotowanego stelażu. Całość należy zakryć, zwykle wykonuje się to przy pomocy płyt gipsowo-kartonowych. Poziom wyciszenia zależy od grubości konstrukcji – współczynnik Rw dla płyty wynosi 36 dB.

  1. Akustyczne płyty gipsowo-kartonowe

Montujemy je tak samo jak zwykłe płyty g-k. Zawierają jednak dodatki, które podnoszą elastyczność oraz izolacyjność akustyczną (producenci podają, że o ok. 5-7 dB).

Opracowano na podstawie: E-izolacje.pl, Murator Dom.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja