1. Po pierwsze świeżość.

Powietrze odczuwa się jako „świeże“, jeśli stężenie dwutlenku węgla jest niższe od 0,1% objętościowego i brak w nim uciążliwych woni. Chcąc zapewnić komfort w pomieszczeniach, należy je wentylować np. poprzez otwieranie okien. Jednakże odpowiednia wymiana powietrza wiąże się ze stratami ciepła, natomiast przy niedostatecznym wietrzeniu powstaje uczucie duchoty. Systemy wentylacji mechanicznej wymieniają powietrze w sposób ciągły, zapewniając przyjemny i zdrowy klimat, usuwając wonie i szkodliwe substancje.

2. Odpowiednia wilgotność.

Wilgotne powietrze w pomieszczeniu wykrapla się w obszarze mostków termicznych i prowadzi do powstawania grzyba pleśniowego. Zagrzybienie zagraża zdrowiu mieszkańców i trwale uszkadza przegrody budowlane i wyposażenie domu. Zainwestowanie w system­ wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła opłaca się bardziej, niż usuwanie szkód spowodowanych ewentualnym zagrzybieniem.

3. Możliwość filtracji powietrza.

Odpowiedni system filtracji powietrza z efektywnym filtrem przeciwpyłkowym uwalnia powietrze od alergenów i innych substancji szkodliwych. Hamuje to wydatnie rozwój roztoczy i grzybów pleśniowych i stwarza w pomieszczeniach klimat, przyjazny także alergikom.

Vitovent 300

źródło: Viessmann

4. Bezpieczeństwo i spokój

Dzięki ciągłej wymianie powietrza okna trzeba otwierać co najwyżej do ich umycia. Chroni to nie tylko lepiej przed włamywaczami, ale i nie dopuszcza do wnętrza hałasów ulicznych.

5. Oszczędność

Systemy wentylacji pracują niezwykle energooszczędnie. Sprawność wymiennika ciepła może wynieść nawet 93 procent. W zimie powietrze nawiewane do pomieszczeń ma bardzo zbliżoną temperaturę do powietrza wywiewanego.

6. Komfort

W ciepłej porze roku można, dzięki zastosowaniu by-passu, całkowicie ominąć wymiennik ciepła, kierując chłodne, nocne powietrze bezpośrednio do pomieszczeń, zapewniające odczucie przyjemnej świeżości.

A jak z kosztami?

Jeżeli przewidzimy zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła już na etapie projektu budowlanego domu czy też mieszkania, może się okazać, iż koszty inwestycyjne takiego systemu będą równe, a może nawet niższe od instalacji wentylacji grawitacyjnej. Spowodowane to jest faktem, że wykonanie systemu wentylacji grawitacyjnej wiąże się z kosztami wykonania murowanych kominów oraz złożonej kostrukcji dachu, a także zamontowaniem nawiewników higrosterowanych.

Źródło: Viessmann

Opracował: Łukasz Piechowicz