Ściana murowana jest jednym z najczęstszych wyborów przy budowie domów. Inną kwestią jest to, ile warstw będzie miała tworzona przez nas ściana. Do wyboru są opcje jedno-, dwu- oraz trójwarstwowe. To bardzo ważny wybór – w zależności od tego, na co się zdecydujemy, będzie on miał duży wpływ na izolację cieplną, akustyczną i ogólny komfort mieszkania.

Ściany jednowarstwowe- czy warto?

Postęp technologiczny spowodował, że możliwe jest tworzenie ścian o odpowiednim współczynniku oporu cieplnego składających się z zaledwie jednej warstwy. Wskazany w przepisach współczynnik przenikania ciepła U = 0,23 W/m2K mogą zapewnić nam bloczki z betonu komórkowego lub pustaki, które posiadają wkładkę termoizolacyjną – z wełny mineralnej lub styropianu.

Jednym z największych problemów, które mogą dać się we znaki, są mostki cieplne. W niektórych miejscach beton musi zastąpić materiał ścienny. Jego słabe parametry termoizolacyjne powodują tworzenie mostków termicznych. Można je wyeliminować stosując rozwiązania systemowe, jednak prawda jest taka, że tworzenie ściany jednowarstwowej wymaga wyspecjalizowanej ekipy budowlanej.

Image result for wall

To najlepsza opcja, jeżeli znaczenie ma czas budowy. Rezygnacja z ocieplenia powoduje, że prace przyspieszają. Z drugiej strony łatwo zauważyć minusy takiego rozwiązania – stosunkowo wysoki współczynnik przenikania ciepła oznacza duże wydatki na ogrzewanie, bo spora część ciepła będzie przenikać przez ściany. Z drugiej strony, opcja ta jest w pełni uzasadniona jeżeli mieszkamy w cichej i ciepłej okolicy, gdzie nie skorzystamy z zalet ścian dwu- i trójwarstwowych.

Ściany dwuwarstwowe – rozsądne optimum

Ściana dwuwarstwowa to wybór większości Polaków. Śmiało można powiedzieć, że o parametrach termoizolacyjnych całej przegrody decyduje tu ocieplenie. Z tego powodu można budować mur z materiałów o słabych parametrach cieplnych. Funkcję tą może pełnić beton komórkowy, bloczki silikatowe lub pustaki. W ten sposób wyeliminujemy mostki termiczne i uzyskamy dobry współczynnik przenikania ciepła U- poniżej 0,2 W/m2K.

Minusem tego rozwiązania jest stosowanie tynku cieńkowarstwowego, który łatwo uszkodzić.

Ściana trójwarstwowa – maksymalna efektywność

Dwie pierwsze warstwy ściany trójwarstwowej wyglądają bardzo podobnie jak ściana dwuwarstwowa. Różnicę stanowi trzecia warstwa, tkz. „osłonowa”, zbudowana z dekoracyjnej cegły klinkierowej lub silikatowej. Mocujemy ją do muru za pomocą kotew.

Jak łatwo się domyślić, konstrukcja tego typu będzie bardzo odporna na uszkodzenia. Jednocześnie stanowi najwyższej klasy izolację termiczną i akustyczną.

Z drugiej strony, jej budowa potrafi być nawet o 70% – 80% droższa niż w przypadku przegrody jednowarstwowej.

Maciej Janiszkiewicz

Redaktor Termomodernizacja.pl