Jest ona również doskonałym uzupełnieniem energooszczędnej instalacji grzewczej, gdyż potrafi wykorzystywać energię cieplną odzyskaną z powietrza. Centralny system wentylacji z odzyskiem ciepła Dimplex działa przy wykorzystaniu jednej większej centrali wentylacyjnej ZL o dużej wydajności, która za pomocą systemu rur podłączona jest do poszczególnych pomieszczeń.

Zużyte powietrze z pomieszczeń przechodzi przez zintegrowany wymiennik ciepła (który odzyskuje energię cieplną), a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odzyskane w ten sposób ciepło, wymiennik przekazuje dalej do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego, które kierowane jest do odpowiednich pomieszczeń za pomocą kanałów wentylacyjnych. Centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła serii ZL oferują wydajność umożliwiającą skuteczną wentylację w budynkach o powierzchni 300 m2. Ich zastosowanie znacznie obniża straty ciepła wentylacyjnego, co pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania.


Czytaj cały artykuł – tutaj 


Centrale wyposażone są w wydajne i bardzo ciche nowoczesne wentylatory z 3 stopniami prędkości, umożliwiając indywidualne dopasowanie strumienia objętości powietrza. Odpowiedni wymiennik ciepła zapewnia odzysk do 95% energii cieplnej zawartej w powietrzu usuwanym, a wbudowany automatyczny bypass dba o komfortowe chłodzenie nocne w lecie. Parametry central wentylacyjnych Dimplex serii ZL zostały potwierdzone certyfikatem Passivhaus.


Air 56 – system dystrybucji powietrza do współpracy z centralnym systemem wentylacji z odzyskiem ciepła Dimplex.

Nowe, a także istniejące już budynki posiadają coraz doskonalszą izolację cieplną, dlatego do ich ogrzewania potrzeba coraz mniej energii. Ale to, co jest korzystne pod kątem finansowym, może źle wpływać na klimat w pomieszczeniach. Wilgoć, pleśń i nieświeże powietrze to niekiedy skutki braku wymiany powietrza spowodowane ulepszoną izolacją budynków. Doskonałym rozwiązaniem tego problemu może być zainstalowanie instalacji wentylacyjnej z odzyskiem ciepła Dimplex.