Co więcej, w zależności od preferencji klienta, instalator zwykle ustawiał krzywą grzewczą pompy ciepła możliwie na najniższą wartość lub o kilka stopni wyżej. W efekcie zdarzało się, że użytkownik odczuwał przyjemne ciepło, licząc się z wyższymi kosztami – lub od czasu do czasu zakładał dodatkowy sweter. Tak było kiedyś! Teraz nie trzeba już wybierać, ponieważ aplikacja Dimplex Smart Room Heating łączy najwyższy możliwy komfort z najwyższą wydajnością!

Jak to działa?

Bardzo łatwo: regulacja za pomocą termostatu nie jest już konieczna, można bowiem bardzo wygodnie komunikować się z pompą ciepła – bezpośrednio za pomocą smartfonu. Korzystając z aplikacji Dimplex Smart Room Heating, każdy może indywidualnie regulować temperaturę, aż w dziesięciu pomieszczeniach. Obsługa aplikacji jest niezwykle prosta i sprowadza się do wprowadzenia podstawowych parametrów, jak np. komfortowa temperatura dla każdego pomieszczenia. Osiągnięcie zadanej temperatury w którymkolwiek z pomieszczeń nie ma wpływu na temperaturę w pozostałych. Zasada działania systemu Smart RTC+ jest niezwykle prosta – automatyka pompy ciepła wraz z zainstalowanymi regulatorami RTM Econ A/U mierzy temperaturę w każdym pomieszczeniu i za pomocą siłowników na rozdzielaczach otwiera obwody odpowiedzialne za dystrybucję ciepła do poszczególnych pomieszczeń niezależnie od pozostałych. Priorytet mają pomieszczenia o największym odchyleniu od zadanej temperatury.

Dimplex Smart Room Heating App

Aplikacja Smart Room Heating Dimplex w układzie grzewczo-chłodzącym, źródło: Dimplex

Zawsze można przy tym wykorzystać maksymalną wydajność. Niezależnie od tego, czy użytkownik czuje się najbardziej komfortowo przy 18° czy też 23°C, pompa ciepła (a dokładniej sterownik pompy ciepła, który steruje całą instalacją grzewczą) ustala najniższą możliwą, a tym samym najbardziej wydajną i oszczędną temperaturę zasilania dla żądanej temperatury.

Adam Koniszewski z firmy Dimplex mówi o sposobie działania i użytkowania aplikacji:

Smart Room Heating łączy kilka elementów – zaspokaja potrzeby inwestora, zapewniając utrzymanie różnych temperatur w pomieszczeniach. Jednocześnie zapewnia najwyższą sprawność działania systemu grzewczego opartego na pompie ciepła. Obecnie dostępne są na rynku systemy, które pozwalają na utrzymanie różnych temperatur w pomieszczeniach, brakuje im jednak komunikacji z urządzeniem grzewczym, jakim jest pompa ciepła. Pompa musi wtedy utrzymywać wysoką temperaturę zasilania. Innowacyjność aplikacji polega na tym, że sterujemy parametrem temperatury w pomieszczeniach z jednoczesną komunikacją z pompą ciepła.

Ponadto, aplikacja została zaprojektowana w taki sposób, aby jedynym zadaniem inwestora było ustalenie żądanej temperatury, którą system mu zapewni. Nie ma żadnych zasad korzystania z niej – nie ma nic prostszego, do jej obsługi nie potrzeba jakichkolwiek umiejętności, szkoleń czy wiedzy technicznej. Dodatkowo aplikacja na Android i iOS umożliwia lokalizację inwestora w domu/mieszkaniu i ustawienie temperatury – „Naciśnij i nie martw się, bo dzięki temu pompa pracuje optymalnie!”. Pracę z aplikacją można porównać do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów. Inwestor nie musi umieć „zmieniać biegów”, bo aplikacja zmienia je za niego.

Czy to pewnego rodzaju rewolucja?

Dzięki aplikacji Dimplex to nie krzywa grzewcza decyduje, czy jest wystarczająco ciepło, lecz każdy z mieszkańców. Dla instalatorów oznacza to nową technikę regulacyjną. Wystarczy, że jednorazowo ustawi się maksymalną potrzebną temperaturę, czyli punkt końcowy obecnej krzywej grzewczej, i gotowe. Resztę użytkownik reguluje samodzielnie. Za pomocą aplikacji wpływa on na pracę pompy.

Źródło: