Zmiana klimatu i szybko topniejące zasoby naturalne motywują rozwinięty świat do działania na rzecz ochrony Ziemi.

W tym kontekście na znaczeniu zyskuje zrównoważone budownictwo, którego głównym elementem jest budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię. W ramach programu Energy2 firma Schüco dostarcza już dziś przełomowych rozwiązań, które wyprzedzają wyobrażenia projektantów.

Rewolucja w sposobie myślenia o budynku stała się faktem. Już dziś wiemy, że po 2020 roku, zgodnie ze znowelizowaną Dyrektywą EPBD, będą powstawać budynki o prawie zerowym zapotrzebowaniu na energię. Firma Schüco, jako światowy lider w zakresie projektowania energooszczędnych powłok budynków, już od dawna postrzega wartość inwestycji przez pryzmat jej walorów środowiskowych, ekonomicznych a także społecznych. Budynki, które dziś przyczyniają się do globalnej emisji dwutlenku węgla w ponad 40%, mogą jutro pozyskiwać energię z całkowicie odnawialnych źródeł i ją magazynować. Izolacja cieplna, automatyzacja budynku oraz wydajne rozwiązania solarne pozwalają obniżyć zapotrzebowanie energetyczne obiektów przy jednoczesnym wytwarzaniu ekologicznie czystej energii. To wyzwanie dzisiejszych czasów, które zaprocentuje prawdziwie zrównoważonym rozwojem w przyszłości.

Technologie jutra dla ochrony planety

W odpowiedzi na postępujące zmiany klimatu i kurczące się zasoby surowców energetycznych – Schüco podejmuje aktywne działanie, którego ideę wyraża hasło „Energy2 – oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”. Współpracując z licznymi partnerami w ponad 75 krajach stale dąży do dostosowania rozwiązań do bieżących potrzeb budownictwa, zarówno komercyjnego jak i mieszkaniowego. W efekcie powstała szeroka gama systemów, które odpowiadają indywidualnym wymaganiom, zarówno pod względem właściwości funkcjonalnych jak i estetycznych. Pozwalają one na stworzenie kompletnej osłony budynku, z uwzględnieniem wysokich walorów ekologicznych i opłacalności ekonomicznej inwestycji. Nowa generacja ogniw cienkowarstwowych, krzemowych modułów ProSol TF to prawdziwy przełom w zakresie architektury solarnej. Nie tylko stanowią niezwykle wydajny element systemu pozyskiwania energii, lecz także mogą pełnić funkcje ochrony przeciwsłonecznej, izolacji cieplnej i akustycznej. Przyjazny dla środowiska proces produkcji dodatkowo wpływa na podniesienie walorów ekologicznych całego obiektu.

Kompletne rozwiązania fasad izolowanych cieplnie, w tym certyfikowane przez Instytut Domów Pasywnych w Darmstadt systemy fasadowe FW 50+.SI oraz FW 60+.SI (SI – Super Insulation) wyznaczają nowe standardy budownictwa wysoko energooszczędnego i pasywnego. Pierwsze tego typu rozwiązanie otwiera horyzont zintegrowanego zarządzania energią w budynku, dzięki możliwości zintegrowania systemu z ogniwami fotowoltaicznymi, elektrycznie sterowanymi żaluzjami, czy oknami wyposażonymi w okucia mechatroniczne Schüco TipTronic. Stolarka aluminiowa Schüco AWS dostarcza natomiast pełnego spektrum systemów, które mogą być elastycznie dostosowywane do potrzeb klienta. Na uwagę zasługują nisko energetyczne okna serii AWS 75 SI, które mogą osiągać parametry okien pasywnych.

źródło: materiały firmy Schüco