Klasyczne próby oszczędzania energii cieplnej polegające na ocieplaniu budynków i wymianie okien wiążą się z relatywnie wysokim początkowym kosztem inwestycji oraz długim czasem oczekiwania na jej zwrot.

 
Alternatywą, która generuje niskie koszty instalacji i szybki zwrot inwestycji jest szwedzka technologia grzewcza oparta na regulacji prognozowej. Zastosowanie tej technologii w budynkach pozwala zaoszczędzić 10% energii cieplnej i tym samym obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie.
Dzisiejsza sytuacja na rynku cen energii cieplnej sprawia, że zarówno właściciele budynków, jak i zarządcy nieruchomości poszukują rozwiązań, które ograniczyłyby zużycie energii i tym samym obniżały koszty.
Ocieplanie budynków, wymiana i uszczelnianie okien to działania, które są kosztowne i czasochłonne. Odpowiedzią na potrzeby zarówno administratorów, jak i mieszkańców może być szwedzki system regulacji prognozowej. Zastosowanie tego patentu w budynkach wielorodzinnych gwarantuje spadek zużycia energii cieplnej, a to oznacza niższe rachunki za ogrzewanie oraz mniejsze zanieczyszczenie środowiska.
Dotychczasowe rozwiązanie, czyli tradycyjna regulacja pogodowa, uwzględniało jedynie jeden parametr, czyli temperaturę. Wyjątkowość regulacji prognozowej polega na tym, że bazuje na codziennie aktualizowanej prognozie pogody, na którą oprócz temperatury składają się również czynniki takie, jak lokalizacja, nasłonecznienie, prędkość i kierunek wiatru oraz opady atmosferyczne. W przypadku systemu czujnik temperatury zmieniony został na odbiornik prognozy pogody. System kompleksowo analizuje przyszłe warunki pogodowe i pozwala zoptymalizować zużycie energii, a ponadto uwzględnia indywidualne właściwości fizyczne budynku i jego zdolności akumulacyjne.
Te dane pozwalają ustalić rzeczywiste zapotrzebowanie na energię i wykorzystać ciepło zmagazynowane, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzewania i wychładzania budynku. System umożliwia utrzymanie stabilnej temperatury i komfortu cieplnego, przy jednoczesnym oszczędzaniu energii.
 
Szwedzka technologia to dodatkowo rozwiązanie ekologiczne.
Ograniczenie zużycia energii cieplnej w sposób naturalny wiąże się z niższą emisją CO2 i spalin do atmosfery. Obniżając koszty eksploatacji i poprawiając warunki termiczne w mieszkaniach, można jednocześnie dbać o środowisko naturalne.
Regulacja prognozowa to zatem idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy chcą obniżyć koszty ogrzewania przy jednoczesnym podniesieniu komfortu cieplnego.
System z powodzeniem sprawdza się w 12 krajach w tym m.in. w Szwecji, Finlandii Estonii i Danii, a od 2010 roku również w Polsce.
 
Źródło: eGain