Co odróżnia biokominek od zwyczajnego kominka?

Biokominek to specyficzny rodzaj kominka, dla którego paliwem jest płynna lub żelowa substancja – bioetanol. Substancja ta jest całkowicie bezpieczna i dodatkowo ekologiczna. Cechuje ją również wysoka kaloryczność. Paliwo płynne wlewamy do specjalnego zbiornika w biokominku, a jego opary podpalamy zapalarką. W wersji żelowej, biopaliwo ustawiamy w obudowie urządzenia. Podczas spalania wytwarzane są para wodna oraz niedużo dwutlenku węgla, w ilości porównywalnej do wydychanej przez dorosłego człowieka. Kupując paliwo, sprawdźmy czy jest atestowane. Stosowanie opału nieprzebadanego pod kątem wpływu na nasze zdrowie może być ryzykowne.

Budowa

Konstrukcja biokominka zwykle jest dość prosta. Obudowę tworzy materiał odporny na działanie wysokiej temperatury. Zwykle uzupełniają ją szklane elementy oddzielające domowników od ognia. Wnętrze stanowi palenisko ze stali nierdzewnej. Często na wyposażeniu urządzenia znajduje się specjalna zasuwa, która pozwala regulować intensywność spalania. Moc urządzenia oraz czas przez jaki pali się porcja paliwa są zróżnicowane i zależą od modelu biokominka, a także rodzaju stosowanego opału.

biokominek

źródło: kratki.pl

Instalacja

Znikoma ilość substancji szkodliwych generowanych przez biokominek powoduje, że nie ma konieczności podłączania go do instalacji kominowej. Znika więc podstawowe ograniczenie w zakresie montażu. Podstawowym wymaganiem jest oczywiście poprawnie pracująca wentylacja.

W związku z tym, wybór miejsca montażu biokominka ogranicza tylko nasza wyobraźnia i zdrowy rozsądek. Urządzenie jest bezpieczne, ale nie zapomnijmy, że nadal mamy do czynienia z ogniem. Zachowajmy więc odpowiednią odległość od materiałów łatwopalnych znajdujących się w pomieszczeniu oraz od sufitu. Ryzykowne jest również ustawianie biokominka w przeciągu – istnieje możliwość niekontrolowanego wzniecenia płomienia.

Komfort

Obsługa biokominka jest (nie możemy powiedzieć dziecinnie) prosta. Działania użytkownika ograniczają się do nalania lub wstawienia paliwa do wnętrza urządzenia i podpalenia go. Pamiętajmy, aby nie dolewać opału podczas spalania lub bezpośrednio po wygaszeniu. Do bioetanolu możemy dodać olejek zapachowy.

Ekologiczne paliwo płonie ogniem o barwie nieco innej niż płomień palącego się drewna. Emisja szkodliwych substancji została zminimalizowana, znika również problem sadzy czy popiołu.

Istnieją rozwiązania sterowane zdalnie – rozpalane i regulowane przyciskiem na pilocie.

biokominek

źródło: kratki.pl

Design

Tam gdzie znikają ograniczenia techniczne, zwykle szybko wkracza ludzka wyobraźnia. Z racji eliminacji konieczności podłączania kominka do instalacji kominowej, istnieje szeroka gama konstrukcji, których styl zaspokoi nawet najbardziej wysublimowane gusta. Biokominek dopasujemy bez problemu do stylu naszego wnętrza i do obowiązującej mody.

Trudno więc o jednoznaczny podział konstrukcji biokominków. Przeglądając ofertę producentów wyróżniają się jednak trzy główne grupy – kominki wolnostojące – na kształt płonącego mebla, pod zabudowę – najbliższe klasycznym, a także wiszące.

Ile to kosztuje?

Szeroki wybór, bogactwo kształtów i zdobień, rozciągają zakres cen. Proste, nieduże, ale ciekawe i bardzo estetyczne konstrukcje zakupimy już za 150 – 300 zł.

Wyobraźnia jednak granic nie ma, więc w katalogach znajdziemy także bogate rozwiązania, obudowane ozdobnym kamieniem lub mieniące się kryształami Swarovskiego, kosztujące ponad 5 000 zł.

To nadal nie koniec. Urządzenia ekskluzywne, w pełni automatyczne, wyposażone w czujniki regulujące proces spalania, dodatkowo o bardzo efektownym wyglądzie swoją ceną przekraczają próg 10 000 zł, nierzadko znacząco.

Opracowano na podstawie: kratki.pl.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja