Więźba dachowa to element konstrukcyjny budynku zwieńczający całość konstrukcji, tworzący tym samym zadaszenie nad częścią poddasza.

Na etapie projektowania należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj więźby dachowej oraz pokrycia. Najczęściej, dachy pokryte są dachówką ceramiczną lub blachą.

Od rodzaju pokrycia uzależnione jest zastosowanie i dobór odpowiednich przekrojów i klasy tarcicy oraz rozmieszczenie krokwi w projekcie budowlanym.

Nie ma możliwości dokonywania tych zmian na etapie budowy bez prawnej zmiany (w pozw. na budowę i projekcie).

Jednym z kryteriów wyboru pokrycia jest cena. W przypadku wykonania więźby i pokrycia dachu dachówką ceramiczną jest dwukrotnie wyższa niż w przypadku blach np. trapezowych.

Obecnie dostępna gama materiałów na pokrycia blaszane pozwala na wykonanie dachu szybciej i taniej, a trwałość blachy i udzielanie gwarancji na blachę dodatkowo zachęcają inwestorów.

Elementy więźby dachowej

 • Krokwie – ukośne belki na których spoczywa cała konstrukcja dachu.
 • Murłata – wspierają się na niej krokwie. Jest głównym elementem konstrukcji dachu ( inaczej wiązar).
 • Łata – najczęściej spotykany przekrój to 50*40mm. Długie listwy mocowane do krokwi .
 • Kontrłata – listwy montowane prostopadle do łat. Mają mniejszy przekrój, zapewniają wentylację

Elementy więźby dachowej (Źródło: Redakcja Termomodernizacja)

Wykonanie więźby dachowej jest procesem trudnym, wymagającym dużej wiedzy z zakresu prac ciesielsko-dekarskich . Przed wyborem wykonawcy należy oglądnąć jego wcześniejsze realizacje. Niestety, ciągle można spotkać się jeszcze z brakiem solidności czy wiedzy i zachowania zasad bezpieczeństwa podczas wykonywania takiego typu prac.

Są trzy etapy wychwycenia nieprawidłowości podczas prac ciesielskich

 • na etapie projektowania
 • na etapie kupna budulca czyli tarcicy
 • na etapie wykonawstwa

Pamiętaj o umowie z wykonawcą!

Umowa przy inwestycji takiej skali jest podstawą. Co zawrzeć w takim dokumencie?

 • Termin realizacji od … do …
 • Zakres prac
 • Cenę, najczęściej ryczałtową za robociznę, czyli za całość więźby, pokrycia wraz z fasunkiem oraz obróbkami blacharskimi, pasami podrynnowymi itd.)
 • Dostawa oraz zakup materiałów tarcicy ( koniecznie zgodnej z opisem i dokumentacją techniczną budynku)
 • Okres gwarancji na wykonane roboty

Więźba dachowa to “kręgosłup naszego domu”. Musi być zatem mocny, stabilny i z odpowiedniego materiału.

Co trzeba wiedzieć! Przeczytaj zanim kupisz więźbę dachową!

 • Tartaki nie udzielają gwarancji na materiał, a zatem odbiór więźby na budowie powinien odbywać się w obecności wykonawcy czy kierownika budowy!
 • Sprawdź prawidłowość docięcia długości, przekroje, liczbę.
 • Sprawdź wilgotność (drewno o wilgotności powyżej 25% nie nadaje się do zastosowania na konstrukcji więźb dachowych). Do sprawdzenia wilgotności służy (wilgotnościomierz) sprawdzenie powinno odbywać się na powierzchni, jaki i na jego przekroju poprzecznym (czole). Prawidłowa wilgotność tarcicy to 16 – 20% w przypadku wyższych parametrów materiał należy dosuszyć.

Jak przechowywać materiał?

Większość elementów transportowanych jest na płytę stropu dźwigiem. Prawidłowo złożone drewno powinno być odizolowane od betonu oraz gruntu podkładkami drewnianymi, które zapewnią nam prawidłową wentylację, przewiew i ułatwią sposób montażu. Materiał nie powinien być eksponowany na promieniowanie słoneczne. Pamiętaj również, że nieprawidłowo ułożone odkształca się.

Elementy na więźbę dachową mogą być strugane czyli poddane dodatkowej obróbce. Wszystko po to, by uzyskać większą dokładność przekrojów belek. Dzięki obróbce mogą lepiej wchłaniać preparaty impregnujące, a w przypadku widocznych elementów, mogą po prostu estetycznie wyglądać.

c90651643 pan

Pamiętaj o impregnacji!

Istotnym elementem prawidłowo wykonanej i przygotowanej więźby jest jej impregnacja. Impregnację przeprowadza się często zanurzeniowo. Już jednokrotne wykonanie impregnacji pozwala na zabarwienie powierzchni elementu. Aby jednak impregnacja spełniała swoją rolę, musi być wykonana kilkukrotnie w zależności od preparatu i rodzaju materiału impregnującego.
Dobra rada – unikaj impregnatów bezbarwnych. Trudno jest rozróżnić drewno impregnowane od czystego.

WAŻNE! Warto zawrzeć w umowie, jako jedną z czynności, wykonanie jednokrotnej impregnacji (dodatkowo) po złożeniu więźby dachowej.

Praktyczna rada od redakcji jest również taka, by sprawdzić głębokość penetracji środka impregnującego na przykładowym elemencie.
Wykonuje się to przez wbicie np. dłuta w powierzchnię tarcicy i odłamanie fragmentu materiału. Widoczne jest to też z czoła elementu. Nasiąkliwość powinna wynosić ok. 3mm. Takich prób dokonujemy na paru elementach ( np. na odpadach materiału który został odcięty z długości)

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.