Budynek energooszczędny zapewnia nie tylko niższe koszty eksploatacji, ale również wysoki komfort użytkowania. Budynek energooszczędny to znakomita inwestycja.

 
„Przede wszystkim najważniejsze są nie tylko koszty budowy budynku, ale również jego użytkowania, eksploatacji, mamy tu do czynienia z kosztami ogrzewania budynku bo to on jest właśnie najbardziej odczuwalny dla inwestora w okresie zimowym” – opowiada Marcin Slosarczyk, Northouse. 
 
Bardzo często inwestorzy obawiają się, że inwestując w energooszczędny budynek, konieczne będzie dysponowanie większymi środkami finansowymi na samą jego budowę. Okazuje się, że różnica w cenie poszczególnych materiałów budowlanych i elementów składowych budynku są tak niewielkie, że przyjmuje się, iż wybudowanie trzykrotnie cieplejszego budynku, niż wymagania przepisów budowlanych i kosztuje 5 % więcej. Mowa o budynkach w standardzie NF 40. Można również wybudować dom w standardzie NF15, czyli budynek pasywny. Koszt wybudowania budynku pasywnego to już koszty wyższe o około 15%.
Myśląc o budowie budynku energooszczędnego należy wziąć pod uwagę kilka istotnych założeń:
1. Projekt – prosta bryła budynku powoduje minimalizację mostków termicznych które generują straty cieplne, a przez to wyższe koszty eksploatacji. Eliminacja ozdobników architektonicznych jak lukarny, balkony lub wykusze sprawi że projekt będzie tańszy i bardziej optymalny jeśli chodzi o kwestie energooszczędności.
2. Płyta, czy Fundament – mając na uwadze posadowienie budynku większość osób rozważa zastosowanie tradycyjnych fundamentów. Okazuje się, że technologia płyt fundamentowych jest na tyle rozwinięta i opanowana przez polskich dostawców, że warto ją wziąć pod uwagę. 
3. Dach – dachy w budownictwie energooszczędnym to bardzo ważny element. Najbardziej optymalne są podobnie jak w przypadku bryły budynku proste rozwiązania. Prosty, dwuspadowy dach będzie najprostszy w wykonaniu i najlepszy w prowadzeniu izolacji. Dach kopertowy do większe wydatki dla inwestora. Im bardziej skomplikowany dach, tym wyższe koszty inwestycyjne i tym więcej problemów z prowadzeniem ciągłej izolacji. 
4. Wentylacja – najczęściej spotykanym systemem wentylacji pomieszczeń mieszkalnych jest system grawitacyjny. Drugim systemem wentylacji jest system wentylacji mechanicznej. Wentylacja służy temu, by usuwać zużyte powietrze, które w procesie oddychania wzbogacone jest o dwutlenek węgla, którego nadmiar powoduje zmęczenie, ból głowy. Wentylacja grawitacyjna działa poprawnie przy określonej różnicy ciśnień, czyli przy odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy temperaturą wewnątrz budynku, a temperaturą zewnętrzną. Wentylacja mechaniczna jest niezależna od różnicy temperatur, działa więc tak samo przez cały rok, a jej dodatkową zaletą jest możliwość odzysku ciepła. Dzięki temu, wentylacja mechaniczna oszczędza dla nas nawet 40% energii.
 Przykładowy system wentylacji opiera się na centrali Vitovent 300, który zapewnia właściwą jakość powietrza, nie wymagając przy tym znacznych nakładów energii.Silniki prądu stałego napędzające wentylatory zapewniają szczególnie niski pobór energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych silników. Każda zużyta 1 kWh energii elektrycznej, przynosi 15 kWh odzyskanego ciepła. Dla domu o powierzchni 150 m², roczna oszczędność powinna wynieść nie mniej niż 300 m³ gazu ziemnego lub 300 litrów oleju opałowego.Gdy budynek położony jest w miejscu, gdzie powietrze jest zanieczyszczone, wentylacja Vitovent 300 daje mieszkańcom dodatkową nieocenioną zaletę – oczyszczanie powietrza, które nie trafia do budynku bezpośrednio przez okna.
 Rekuperator Vitovent 300

5. Ogrzewanie – przy wyborze systemu grzewczego trzeba zadbać maksymalnie o prostotę, ponieważ to ona przekłada się na bezawaryjność i bezobsługowość. Klient powinien mieć rozwiązanie optymalne w zakresie zarówno ceny i jak efektu. Dla każdego budynku indywidualnie należy przeanalizować dostępność źródeł energii. 

Do ogrzewania budynków energooszczędnych wykorzystywane są coraz częściej pompy ciepła, które czerpą energią z otaczenia, przez co uniezależnione są one od dostaw gazu, węgla, oleju. 
Przykładem jest pompa ciepła typu Split – Vitocal 200-S wykorzystuje w efektywny sposób otaczające nas ciepło z powietrza zewnętrznego. Pompa ciepła Vitocal 200-S dostępna jest alternatywnie jako system grzewczy budynku lub też jako system grzewczo-chłodzący. Vitocal 200-S wykorzystuje ciepło zawarte w powietrzu zewnętrznym. Odporna na warunki meteorologiczne jednostka zewnętrzna pozwala na dużą swobodę zabudowy w sąsiedztwie budynku. Dzięki niewielkim gabarytom i masie, możliwe jest także jej instalowanie na ścianach zewnętrznych budynku, czy też na dachu płaskim.
Pompa ciepła Vitocal 200-S

6. Konstrukcja – warto rozważyć zastosowanie konstrukcji prefabrykowanej, której najważniejszym elementem jest drewno konstrukcyjne, biologicznie martwe i odpowiednio suszone z maksymalną dopuszczalną wilgotnością na poziomie 18%. Między belkami nośnymi znajduje się wełna mineralna, która izoluje całą przegrodę ścienną. Na zewnątrz znajduje się izolacja zewnętrzna pokryta siatką, klejem i tynkiem. 
7. Okna – ciepła stolarka okienna jest ważny elementem całego budynku. Podczas wyboru okien do budynku należy zwrócić uwagę na konstrukcję ramy okna i ilości komór. Szczelność okna zapewniają uszczelki i pakiety szybowe. Dzisiaj standardem stają się okna trójszybowe.