14.06.2010 nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnej siedziby Schüco Polska w Siestrzeni pod Warszawą. Ta  inwestycja, to jeden z przykładów wykorzystania przyjaznych środowisku technologii, które wyznaczają kierunek zrównoważonego rozwoju na przyszłość.

 Firma Schüco uroczyście zainaugurowała otwarcie swojej nowej siedziby. Zastosowane w obiekcie rozwiązania techniczne i architektoniczne nawiązują do realizowanej w ponad 75 krajach na całym świecie misji firmy, postulującej projektowanie budynków zrównoważonych środowiskowo – oszczędzających Energię i zarazem pozyskujących Energię ze źródeł odnawialnych. Budynek biurowy połączony z halą magazynową ma stanowić inspirację dla polskich inwestorów instytucjonalnych, którzy przywiązują coraz większą wagę do działań proekologicznych.

 Elewacja części biurowej obiektu nawiązuje do współczesnej architektury użyteczności publicznej najwyższej klasy. Zaawansowane technologie ścian szklonych wielowarstwowych sprawiają, że budynek doskonale „wtapia się” w otoczenie stanowiąc jego harmonijny element. Takie rozwiązanie ma także uzasadnienie funkcjonalne: wentylowana fasada dwupowłokowa po stronie północno-zachodniej doskonale chroni wnętrze budynku przed hałasem z ruchliwej drogi krajowej nr.8. Ultranowoczesne rozwiązanie zintegrowanego z dwupowłokową fasadą systemu fotowoltaicznego, w elewacji południowo-zachodniej, pełni funkcję pozyskiwania darmowej energii elektrycznej z promieni słonecznych. Elementy otwierane w wewnętrznej części obu fasad dwupowłokowych stanowią energooszczędne okna. W przestrzeni międzypowłokowej  zastosowano sterowane żaluzje przeciwsłoneczne. Część wejściową zabudowano wysoko energooszczędną fasadą z wielkogabarytowymi drzwiami i wychodzącym przez nią przeszklonym modułem w okładzinie w kolorze naturalnego drewna.  Dodatkowo wykorzystanie systemu solarnego z kolektorami słonecznymi umożliwia generowanie energii cieplnej do podgrzewania wody użytkowej w obiekcie. Elewację części magazynowej pokryto okładziną z płyt warstwowych.

Roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną EP części biurowej wynosi nie więcej niż 80 kWh/m2rok, co czyni go obiektem przyjaznym środowisku naturalnemu. Dla porównania przeciętne roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną budynków w Polsce wynosi 150 kWh/m2rok w przypadku budynków mieszkalnych i 240 kWh/m2rok w przypadku budynków niemieszkalnych.

 

Źródło : materiały firmy Schüco