Rozwłókniona celuloza pozyskiwana jest z makulatury. Włókna impregnuje się uwodnionymi związkami boru – gwarantuje to ochronę ocieplenia przed pleśnią, szkodnikami i ogniem.

Izolacja cieplna

Jakość izolacji cieplnej wykonanej z włókien lub granulek celulozy związana jest z porowatością ich powierzchni oraz gąbczastą strukturą wykonanego ocieplenia. Warstwa izolacyjna zawiera bowiem aż 70 – 80% zamkniętego powietrza. Producenci reklamują się współczynnikiem przewodzenia ciepła na poziomie 0,037 – 0,041 W/(m*K). Jest to wynik porównywalny z tańszymi odmianami wełny mineralnej i styropianu. Sposób wykonywania ocieplenia z celulozy pozwala na minimalizację wpływu mostków cieplnych – jednolita wdmuchiwana warstwa nie posiada spoin, a materiał dobrze przylega do sąsiednich warstw.

ocieplenie-celuloza

źródło: POL-AGMA

Materiał, który „oddycha”

Celuloza jest materiałem higroskopijnym – pochłania wilgoć z otoczenia. Z racji swojej budowy jednocześnie umożliwia wymianę gazową. Z tego powodu nie wiąże w sobie nadmiaru wody, co zabezpiecza przez długotrwałym zawilgoceniem izolacji. Przyspieszone wysychanie pozwala uniknąć pogorszenia jakości ocieplenia. Tak działająca termoizolacja nie wymaga użycia folii paroizolacyjnej.

Ochrona przed grzybami i korozją

Zastosowane związki boru, w połączeniu z „oddychaniem” celulozy, zabezpieczają materiał przed rozwojem pleśni i grzybów. Dodatkowo powstrzymują ich rozwój na konstrukcji drewnianej. Przyspieszone odparowywanie wilgoci pozwala zmniejszyć ryzyko korozji elementów metalowych. Ponadto, celuloza jest materiałem nieprzyjaznym dla wszelkiego rodzaju szkodników.

Niby papier, ale się nie pali

Celuloza, dzięki impregnacji i krystalizacji włókien, jest materiałem trudnopalnym i nie rozprzestrzenia ognia.

W zetknięciu z ogniem nie spala się, nie topnieje, a ulega zwęgleniu z prędkością 5 – 15 cm warstwy na godzinę. Tworzy w ten sposób barierę dla rozprzestrzeniającego się pożaru, gdyż temperatura wewnątrz zwęgliny jest niższa niż temperatura zapłonu drewna. W trakcie procesu zwęglania nie wydzielają się żadne trujące substancje.

ocieplenie-celuloza

źródło: POL-AGMA

Cisza i spokój

Materiał cechuje się wysokim stopniem izolacyjności akustycznej. Producenci wskazują, że 10 cm warstwa celulozy wycisza dźwięk o ok. 50 dB. Pozwala to na wykorzystanie jej jako izolacji akustycznej ścianek działowych, a także do wygłuszenia stropów.

Łatwość montażu

Wdmuchiwanie celulozy można realizować nawet przez nieduże otwory. Ogranicza to ilość robót do wykonania i jest znakomitą propozycją dla osób chcących docieplić już zamieszkane pomieszczenia. Profesjonalna ekipa wykona izolację szybko i precyzyjnie – ograniczając mostki cieplne. Trwałość ocieplenia szacowana jest na minimum 50 lat.

Opracowano na podstawie materiałów firm: POL-AGMA, Piksa, Izolmax.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja