Od stycznia 2009 roku, kiedy to zaczęły obowiązywać w polskim prawie budowlanym certyfikaty energetyczne, nie brakuje chętnych do ich wystawiania. Każdy nowy budynek przed oddaniem do użytkowania musi taki certyfikat posiadać.

Dotyczy to też budynków, które uległy przebudowie. Obecnie żadne mieszkanie, czy dom z rynku pierwotnego nie może zostać sprzedane bez certyfikatu energetycznego. Sprawa ma się podobnie, jeśli chodzi o rynek wtórny – gdy ktoś chce sprzedać, bądź wynająć mieszkanie, musi do umowy dołączyć certyfikat. Inaczej może ona zostać w jednym i drugim przypadku unieważniona.

Specjaliści z branży uskarżają się niestety na niską jakość obecnie wystawianych certyfikatów. Prócz obowiązku wystawiania certyfikatów budynkom, jaki nałożyła na nas dyrektywa Unii Europejskiej, nie istniały do tej pory żadne mechanizmy, które odpowiadałby za ich rzetelność. Ale to ma się zmienić, gdyż Unia wprowadziła nową dyrektywę, która m.in. zaostrza kary za brak certyfikatów, bądź ich wątpliwą jakość.

Ma to na celu wyeliminowanie nieuczciwych certyfikujących, którzy nie zważając na cel idei świadectw energetycznych, chcąc się jak najwięcej i najszybciej wzbogacić, wyposażali budynki w niniejsze zaświadczenia, które tak naprawdę niewiele miały wspólnego z rzeczywistością.

Oczywiście nie każdy może wystawiać certyfikaty – trzeba być specjalistą z wyższym wykształceniem i mieć ukończone odpowiednie szkolenie. Trzeba także zdać egzamin przed ministrem infrastruktury. Istnieje jednak grupa osób, które nie muszą kończyć szkolenia. Są to magistrowie, którzy ukończyli minimum roczne studia podyplomowe na kierunkach: architektura, budownictwo, inżynieria środowiska, energetyka lub pokrewne w zakresie audytu energetycznego. Prawo do wydawania świadectw energetycznych mają też inżynierowie bez tytułu magistra, którzy ukończyli studia na w/w kierunkach.

Biorąc pod uwagę nową dyrektywę unijną i zmiany, które ona niesie za sobą, teraz dopiero wzrośnie zapotrzebowanie na sprawdzonych fachowców, którzy będą mieć uprawnienia do wydawania świadectw. Jeśli właśnie przygotowujesz się do zdania egzaminu uprawniającego do wydawania certyfikatów energetycznych, zapewne chciałbyś iść na egzamin spokojny, że go zdasz. Jeśli jesteś w trakcie, bądź po szkoleniu i dalej nie czujesz się pewnie ze swoją wiedzą, skorzystaj z wygodnej pomocy naukowej, dzięki której uporządkujesz, odświeżysz i poszerzysz swoją wiedzę. To Świadectwo energetyczne. Szkolenie i egzamin.

Publikacja ta szczegółowo omawia całość szkolenia i egzamin na uprawnienia do sporządzania certyfikatów energetycznych. Opisuje sposoby przeprowadzania i zakres programowy szkoleń. Znajdziesz w niej informacje na temat warunków i wysokości opłat za szkolenie oraz dowiesz się, jak wygląda postępowanie administracyjne. W publikacji zamieszczono także wykaz uczelni, na których można przystąpić do kursu. Przedstawiono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania w trakcie egzaminu oraz cały szereg zagadnień egzaminacyjnych.
Skorzystaj już dziś, kliknij tutaj, aby zamówić, a w pole Kod promocyjny wpisz RB10AS01, a otrzymasz 10% upustu.

Zarówno dla tych, którzy szykują się do wystawiania świadectw oraz, a może i przede wszystkim, dla tych, którzy już takie uprawnienia posiadają, przydatne będzie fachowe narzędzie pracy, dzięki któremu będą na bieżąco z wszelkimi informacjami na temat wystawiania certyfikatów energetycznych, zmian w branży w tym zakresie oraz będą mogli w sposób szybki i sprawdzony przygotować fachowe i właściwe świadectwo energetyczne.

Świadectwo energetyczne na CD, bo o takim niezbędniku mowa, krok po kroku poprowadzi Cię do rzetelnej oceny wykorzystania energii w danym budynku lub lokalu i pozwali na stworzenie aktualnie obowiązującej wersji świadectwa energetycznego w formie elektronicznej oraz drukowanej. Publikacja to profesjonalne narzędzie pozwalające na szybkie i bezbłędne przygotowanie świadectwa energetycznego oraz wykonanie niezbędnych obliczeń cieplnych. Dzięki wyjątkowo prostej obsłudze oraz przejrzystemu układowi treści (logicznie powiązane ze sobą zakładki: budynek, przegrody, lokal, wyniki i generowanie promesy, świadectwa i projektowanej charakterystyki), Twoja praca stanie się przyjemnością i będziesz mógł w krótszym czasie przygotować więcej dokumentów.

Świadectwo energetyczne na CD, to także fachowy poradnik, w którym znajdziesz:
•    informację na temat różnicy między audytem a certyfikatem energetycznym,
•    aktualne wymagania jakości energetycznej stawiane różnym typom budynków,
•    wzory świadectw energetycznych dla różnych typów budynków,
•    metodologię obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu,
•    opatrzone komentarzami i rysunkami przykłady prawidłowo zaprojektowanych przegród,
•    wytyczne niezbędne do obliczania współczynnika przenikania ciepła U,
•    analizę porównawczą wartości wskaźnika sezonowego zapotrzebowania na ciepło E i zapotrzebowania na moc cieplną Q,
•    wykaz budynków podlegających certyfikacji.

Przekonaj się sam, jak razem z publikacją Świadectwo energetyczne na CD łatwiej się pracuje. Aby zamówić, kliknij tutaj i pamiętaj o kodzie promocyjnym RB10AS01, który wpisz przy zamówieniu, a otrzymasz rabat 10%.

Nie chcesz nic kupować? – skorzystaj z bezpłatnych informacji na E-Energetyka. Wystarczy się zarejestrować!

Artykuł sponsorowany