Cicha, elegancka, wydajna pompa ciepła

  0

Wyjątkowy, nowoczesny i ponadczasowy design i bardzo niski poziom generowanego hałasu to tylko niektóre cechy wyróżniające pompę ciepła Vitocal 200-S firmy Viessmann! Do tych zalet należy dołożyć jeszcze m. in. wysoką wydajność, więc niewielkie zużycie energii elektrycznej, a dzięki temu szerokie spektrum zastosowań.

Przy wyborze pomp ciepła powietrze/woda większość osób kieruje się przede wszystkim wartością współczynnika efektywności COP, oraz ceną.

Wybierając urządzenie, warto jednak brać pod uwagę również inne parametry szczególnie istotne dla modeli powietrze/woda, jak np. generowany hałas. Jego poziom może znacznie różnić się w zależności od modelu. Ciche urządzenie zapewnia wysoki komfort użytkowania, co jest zauważalne zwłaszcza w nocy. Pompa ciepła typu powietrze/woda Vitocal 200-S firmy Viessmann charakteryzuje się bardzo niskim poziomem hałasu w czasie pracy. „Już w odległości 3 metrów ciśnienie akustyczne spada do 35 dB(A). Dla porównania, oddychając, generujemy hałas na poziomie 30 dB(A), natomiast wymagany przepisami poziom ciszy w nocy to ok. 40 dB(A). Sprawia to, że praca pompy ciepła Vitocal 200-S jest praktycznie niesłyszalna. Jest to bardzo ważne z uwagi na coraz częściej spotykaną zabudowę szeregową” – mówi Dawid Pantera, ekspert Akademii Viessmann.

Cicha praca

Cicha praca urządzenia możliwa jest dzięki konstrukcji wg zasady Advanced Acoustic Design (AAD) oraz zastosowaniu napędów wentylatora i sprężarki z regulowanymi obrotami. Działają one znacznie ciszej, w porównaniu do tradycyjnych silników stale pracujących na maksymalnych obrotach.  Idealnie więc wpisuje się ono w wymogi Ministra Środowiska, dotyczące emisji hałasu w zabudowie jednorodzinnej. To urządzenie gwarantuje więc komfort nie tylko dla mieszkańców, ale również dla sąsiadów.

Regulator Vitotronic 200 posiada intuicyjne menu, zapewniające prostotę obsługi. Ponadto, podczas regulacji pompa sama „podpowiada” dalsze czynności. Na interfejsie graficznym wyświetlają się charakterystyki ogrzewania i chłodzenia.

Pompa ciepła Vitocal 200-S. Fot. Viessmann

Wysokie SCOP – w sam raz na polski klimat

Istotną cechą tego urządzenia jest zdolność pracy w niskich temperaturach: do -20 stopni na zewnątrz, co w praktyce zapewnia samodzielną jej pracę na potrzeby ogrzewania budynku i przygotowywania ciepłej wody przez większość czasu w ciągu roku. W czasie silniejszych mrozów, aby pokryć zapotrzebowanie na ciepło, można ewentualnie wspomóc się grzałką elektryczną, albo innym źródłem, z którym współpracuje. Urządzenie charakteryzuje się również bardzo wysokim współczynnikiem efektywności. Chodzi tutaj nie tylko o wspomniany już COP, którym zazwyczaj operujemy, ale o wartość SCOP, czyli sezonowego współczynnika efektywności cieplnej. Jest on bliski 4, jeśli urządzenie pracuje na ogrzewaniu niskotemperaturowym i w naszym stosunkowo zimnym klimacie.

Konstrukcja typu Split

Zaletą konstrukcji typu Split są kompaktowe rozmiary jednostki wewnętrznej, pozwalające na jej ustawienie tak jak każdego innego urządzenia grzewczego. Jednostkę zewnętrzną można natomiast zamontować na ścianie zewnętrznej bądź wolnostojąco na gruncie obok budynku lub na dachu płaskim. Należy pamiętać przy tym, że w urządzeniu połączenie jednostek wykonuje się przewodami chłodniczymi, zatem osoba, która będzie tę pracę wykonywać, musi mieć odpowiednie kwalifikacje. W przypadku niektórych maszyn o większej mocy konieczna będzie coroczna kontrola szczelności instalacji chłodniczej.

Pompa ciepła Vitocal 200-S. Fot. Viessmann

Pompę ciepła Vitocal 200-S można wykorzystać również do efektywnego ogrzewania biwalentnego w przypadku modernizacji istniejącej instalacji grzewczej. W takim przypadku kocioł stanowi jedynie źródło ciepła dla pokrycia obciążeń szczytowych, np. przy bardzo niskich temperaturach zewnętrznych. Warto również zwrócić uwagę, że Vitocal 200-S może być wykorzystywany nie tylko do grzania, ale także chłodzenia. W celu dystrybucji chłodu wykorzystuje się często ogrzewanie podłogowe jako najtańszą formę chłodzenia, lub dla większego komfortu konwektory przewiewowe.

Charakterystyka pompy ciepła Viessmann Vitocal 200-S:

– moce od 4 do 12 kW (A-7/W35 wg EN14511)

– pompa ciepła powietrze/woda typu Split

– możliwość ogrzewania i chłodzenia

– klasa A++

– COP wg EN 14511: do 5,1 (powietrze 7°C/woda 35°C) oraz do 3,8 (powietrze 2°C/woda 35°C)

– maksymalna temperatura zasilania: do 60 °C (55°C przy temperaturze zewnętrznej -15°C)

Zalety:

– niskie koszty eksploatacji, dzięki wysokim wartościom COP i SCOP

– bardzo cicha praca

– modulacja mocy sprężarki odpowiednio do aktualnego zapotrzebowania na ciepło

– ogrzewanie i chłodzenie w jednym urządzeniu dzięki odwracalnemu obiegowi chłodniczemu

– łatwy w obsłudze regulator Vitotronic 200 WO1C z dostępem zdalnym przez aplikację ViCare

– przygotowana do eksploatacji w inteligentnych sieciach „Smart Grid”

– zintegrowana funkcja współpracy z instalacją fotowoltaiczną

– funkcja kaskadowa optymalizująca współczynnik COP dla maksymalnie pięciu pomp ciepła

– w standardzie dostarczana bramka Wifi do zarządzania i sterowania instalacją przez bezpłatną aplikację na smartfony ViCare


Rekomendowani dostawcy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Artykuły powiązane

Partnerzy: