Czy ciepła ramka rzeczywiście wpływa na przenikalność cieplną całego okna? Normy stosowane do obliczania Uw wskazują, że tak. Na całkowity współczynnik przenikania ciepła składają się bowiem:
- współczynnik przenikania ciepła przez ramę okienną,
- współczynnik przenikania ciepła przez szybę zespoloną,
- liniowy współczynnik przenikania ciepła na styku ramy i szyby zespolonej.
Dwa pierwsze współczynniki nie uwzględniają wzajemnego oddziaływania ramy i krawędzi szyby zespolonej. Liniowy współczynnik przenikania ciepła (Ψ – psi) wynika z konstrukcji tego połączenia – a co za tym idzie także z rodzaju ramki dystansowej.

źródło: Shutterstock
Ciepła ramka – jakie musi spełniać warunki?
Polskie Normy definiują ramkę o ulepszonych parametrach cieplnych. Klasyfikacja odbywa się na podstawie zależności:
gdzie:
d – grubość ściany ramki [m],
λ – przewodność cieplna materiału, z którego wyprodukowano ramkę [W/(mK)].
Na tej podstawie można stwierdzić, że do ramek ciepłych NIE zaliczają się popularne ramki dystansowe wykonane z aluminium oraz ramki stalowe. Mianem ramki ciepłej określane mogą być:
- ramki ze stali szlachetnej (nierdzewnej),
- ramki z tworzyw sztucznych.

źródło: Schüco International KG
Czy ciepła ramka coś zmienia?
Badaniem wpływu zastosowania różnego rodzaju ramek dystansowych, w tym ciepłych, zajął się niemiecki Instytut Technik Okiennych w Rosenheim. Wyniki przeprowadzonych badań wskazują na znaczące różnice. Ciepła ramka (przy zachowaniu takich samych pozostałych parametrów okna) obniżyła całkowity współczynnik przenikania ciepła Uw dla okna o od 7,7 do nawet 11% w stosunku do stolarki z klasyczną ramką aluminiową. Ramka dystansowa z materiału o niskiej przewodności cieplnej pomaga zredukować wpływ mostka cieplnego na obwodzie szyby zespolonej.
Niższe Uw oznacza mniejsza straty ciepła przez stolarkę okienną. Inwestycję w takie okna należy poprzedzić analizą finansową, gdyż okna o wyższym standardzie izolacji są droższe – przy niedużej oszczędności energii zakup może zwracać się bardzo długo.
Ciepła ramka dystansowa pozwala zachować wyższą temperaturę okna od strony pomieszczenia w miejscu styku szyby zespolonej z ramą okienną. Efektem tego jest ograniczenie występowania zjawiska skraplania się pary wodnej w tym miejscu. Ewentualną kondensację będzie można zaobserwować przy dużo wyższych wartościach wilgotności względnej w pomieszczeniu, w porównaniu do okien ze standardową ramką dystansową wykonaną z aluminium.
Źródła: OKNOTEST.PL, aluplast.