Styropian swoimi właściwościami szybko podbił rynek i zaskarbił sobie przychylność wielu firm wykonawczych oraz inwestorów. Jest to materiał bardzo lekki, łatwo poddający się obróbce, a przy tym wykazujący bardzo dobre parametry izolacyjne. System ociepleń wykonany z użyciem płyt styropianowych stanowi świetną izolację budynku, a jego wykonanie można przeprowadzić dość sprawnie. Dodatkowo, dobrze współpracuje z różnorodnymi tynkami, dając możliwość estetycznego wykończenia elewacji.

Płyty styropianowe mocowane są do budynku metodą klejenia i dodatkowo kołkowane. Etap klejenia nie należy do najtrudniejszych, jednak i tu ważne są pewne reguły, a przede wszystkim dokładne przygotowanie podłoża, dobór właściwego kleju do tego typu oraz odpowiednia aplikacja. W ten sposób unikniemy błędów wykonawczych, które przełożyć się mogą na powstanie mostków cieplnych – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.

Klejenia czas

Ocieplanie budynku płytami styropianowymi mocowanymi na klej rozpocząć należy, podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów robót budowalnych, od dokładnego przygotowania podłoża. Jest to warunek konieczny, gdyż od dokładności i staranności prac przygotowawczych zależy w dużej mierze trwałość ocieplenia. Pozwala to uniknąć późniejszych sytuacji, w których płyty mogą się odklejać, niszcząc izolację i samą elewację – tłumaczy ekspert. Klejone powierzchnie muszą być nośne, czyste, suche, odtłuszczone, dlatego w pierwszej kolejności, ściany i fundamenty należy oczyścić z brudu, kurzu, ziemi, mchów i różnego rodzaju nieczystości. Pamiętać również należy, że w przypadku nowobudowanych obiektów wszelkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone. Niekiedy płyty izolacyjne formowane (inaczej niż cięte) mogą zawierać środki antyadhezyjne. Dlatego też najpierw na niewielkim fragmencie najlepiej jest przeprowadzić test przyczepności i w razie potrzeby powierzchnię tylną płyt przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. Powierzchnie bardzo gładkie, równe, nieprzepuszczalne zaleca się zszorstkować, celem poprawy przyczepności.

Płytka do płytki

Do montażu płyt styropianowych za pomocą kleju potrzebny jest pistolet do spieniania piany oraz specjalistyczny klej. Dobierając klej do wykonania ocieplenia ze styropianu należy wybrać produkt przeznaczony do tego rodzaju materiału. Będziemy mieli wtedy pewność, że płyty będą solidnie zamocowane – dodaje Specjalista. Mając już przygotowane narzędzia, przystąpić można do prac montażowych, pamiętając by bezpośrednio przed użyciem mocno wymieszać puszkę z klejem. Przyklejanie płyt zawsze zaczynamy od samego dołu, opierając dolny rząd na specjalnej listwie startowej lub stopie fundamentowej. Klej nakładamy jednostronnie, na płytę, pionowymi paskami z zachowaniem 20-30 cm odstępów, następnie przykładamy płyty (w ciągu 10 minut od nałożenia kleju) i równomiernie dociskamy na całej płaszczyźnie. Pozostałe szczeliny i złącza między płytami również wypełniamy klejem, aby uniknąć jakichkolwiek nieszczelności powstałych na styku materiałów – mówi Tomasz Mazurkiewicz. Nadmiar kleju usuwamy po jego wyschnięciu mechanicznie, przy pomocy ostrego noża.

Źródło: Den Braven