Pierwszą i podstawową funkcją naszych mieszkań jest zapewnienie ochrony nam i naszym bliskim, która nie ogranicza roli domostwa do schronu przed niebezpieczeństwami ze strony ludzi, zwierząt czy warunków atmosferycznych. Dom to także miejsce, które powinno gwarantować nam warunki pozwalające na zdrowe życie. Jeśli komuś wydaje się, że do wypełnienia tej ostatniej funkcji niewiele trzeba, to jest w poważnym błędzie. Tragiczna jakość powietrza w Polsce to efekt takiej krótkowzroczności. Trujemy siebie i bliskich chcąc zapewnić sobie komfort, możliwie najniższym kosztem. I tutaj popełniamy kolejny błąd.

Stare kotły zasypowe, które zapewniają ogrzewanie w tysiącach polskich domów  to przeżytek, który niestety jest wciąż bardzo popularny. Według ostatnich badań CBOS większość ankietowanych właścicieli gospodarstw (59%) deklaruje, że  w swoich domostwach wykorzystują do ogrzewania przede wszystkim kotły węglowe.

To zatrważająca informacja zważywszy na fakt, że główną przyczyną emisji gazów i pyłów do atmosfery jest m.in. używanie węgla kamiennego w gospodarstwach domowych.

Polska wieś smogiem stoi

Użytkowanie starych kotłów węglowych dominuje na polskich wsiach. W mniejszych miastach natomiast podział na korzystanie z przestarzałych technologii grzewczych i nowoczesnych kotłów rozkłada się mniej więcej po połowie. Dlaczego?

Wielu z nas wciąż bagatelizuje problem smogu. usprawiedliwiając użytkowanie starych kotłów względami finansowymi i brakiem wiary w ich wpływ na jakość powietrza. Na szczęście ich grono z roku na rok maleje. Według ostatnich badań CBOS, ponad 40% Polaków uważa, że smog to poważny problem w okolicy, w której mieszkają.

Jak chronimy się przed smogiem?

Co najczęściej robią Polacy żeby uchronić się przed szkodliwym wpływem zanieczyszczonego powietrza? Zamykają okna. Choć może wydawać się to zabawne, niestety jest smutną prawdą. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego jak nikła jest taka ochrona oraz że każdy z nas prędzej czy później będzie musiał wyjść z domu. A tam jedyną alternatywą jest maska przeciwsmogowa, która także nie gwarantuje stuprocentowej skuteczności. Część ludzi wpadła na pomysł hodowania roślin o właściwościach przeciwpyłowych. Jako jeden z ostatnich sposobów na walkę ze smogiem podawana jest wymiana instalacji grzewczej.

Panel Victrix TT (Fot. Immergas)

Oczywiście, są dostępne nowoczesne rozwiązania, które mogą zapewnić nam dobrą jakość powietrza w domu. Różnego rodzaju „oczyszczacze” są jednak dość drogim rozwiązaniem, które na domiar złego, sprawdzi się jedynie w obrębie naszych czterech ścian. Za oknem problem trujących pyłów pozostaje bez zmian.

Czy jest sens zwlekać?

Ponieważ jakość powietrza w większości regionów w kraju jest alarmująca Ministerstwo Środowiska zainicjowało program „Czyste powietrze”. To państwowa inicjatywa, która pozwala na dofinansowanie, sięgające nawet 90%, na nowe źródła ciepła i termomodernizację budynku. Wsparcie od państwa będzie obejmowało m.in. ocieplenie domu, wymianę okien i drzwi, modernizację wewnętrznych instalacji grzewczych i wreszcie wymianę głównej przyczyny smogu – wysokoemisyjnego kotła węglowego. To doskonała okazja by dać szansę sobie i swoim bliskim
na oddychanie czystym powietrzem. To także szansa na niedrogi zakup urządzenia, które nie tylko nie nadszarpnie naszego budżetu – nowoczesne kotły gazowe są bowiem zdecydowanie bardziej wydajne i oszczędne – ale będzie także prostsze i bezpieczniejsze w obsłudze.

Gwarancja 2+3 – oferta Immergas

Warunek jest jeden – nie można zwlekać z wymianą przestarzałego kotła. Wnioski
w formie elektronicznej można składać w wojewódzkich funduszach ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Więcej informacji można uzyskać na stronie: https://www.mos.gov.pl/czyste-powietrze.

Gotowi do zmian? Tak, ale…

…Gdzie zacząć szukać? Tym pytaniem dziś już nikt nie musi się martwić. W dobie postępującej cyfryzacji i wszechobecnego dostępu do internetu wszystkie potrzebne informacje są w zasięgu ręki. Wiedzą o tym również producenci urządzeń grzewczych, którzy wychodzą naprzeciw swoim klientom – służą im fachową radą oraz wskazówkami także na temat tego, jak skorzystać z programu „Czyste powietrze”.

Takim zrozumieniem potrzeb użytkowników starych kotłów może pochwalić się m.in. Immergas Polska. Firma ta nie poprzestaje jedynie na sprzedaży produktu. Jej polityka w dużej mierze opiera się na rzetelnym edukowaniu zarówno klientów, jak i sprzedawców czy instalatorów. Dzięki temu każdy zainteresowany wymianą kotła, może dowiedzieć się w akredytowanych przez Immergas punktach, nie tylko o samych urządzeniach grzewczych, ale także o programie „Czyste powietrze”.

Najtrudniejszy etap – decyzja

Nie warto zwlekać. Choć budżet programu dofinansowującego wymianę urządzeń grzewczych to 63,3 mld zł, w skali kraju taka duża suma może nie być wystarczająca. Dlatego najlepiej podjąć decyzję o wymianie kotła już teraz.

Im szybciej przestaniemy zanieczyszczać powietrze, tym zdrowsi będziemy.

Immergas

Nowoczesne technologie grzewcze
Kotły grzewcze |Pompy ciepła | Grzejniki | Panele solarne | Systemy fotowoltaiczne