Pompy ciepła Dimplex wykorzystują nieograniczone zasoby energii cieplnej środowiska naturalnego, wykazując się przy tym bardzo dobrą wydajnością. W ofercie można znaleźć pompy oparte o trzy różne źródła ciepła i dobrać tym samym system odpowiedni dla własnych potrzeb!

Grunt

Grunt można porównać do olbrzymiego zasobnika ciepła, który jest nieustannie zasilany energią promieniowania słonecznego. Pompy ciepła solanka/woda Dimplex potrafią doskonale wykorzystać to niewyczerpalne źródło energii cieplnej, dlatego ich wydajności COP są bardzo wysokie i należą do najwyższych w swojej klasie.

Powietrze

Powietrze jest nośnikiem energii cieplnej, którą za pomocą pomp ciepła Dimplex typu powietrze/woda można wykorzystać w zakresie temperatur od +35 °C do -25°C. Wskaźnik wydajności COP tych urządzeń jest na tyle wysoki, że coraz częściej ich wydajność porównuje się do pomp ciepła solanka/woda.

Woda gruntowa

Temperatura wody gruntowej, nawet zimą wynosi od +7°C do +12°C, dlatego można ją łatwo wykorzystać jako dolne źródło ciepła. Warunkiem do prawidłowej pracy jest jednak odpowiednia ilość i jakość pobieranej wody oraz posiadanie odpowiednich zezwoleń. Jeśli uda się je spełnić, to instalacja będzie nadzwyczaj efektywna.

Rodzaje pomp ciepła

Wykorzystanie nieograniczonych zasobów energii cieplnej środowiska naturalnego, odzwierciedla wydajność pompy ciepła Dimplex. W zależności od potrzeb, w ofercie można znaleźć systemy „skrojone na miarę”, które doskonale sprawdzają się zarówno w nowych jak i modernizowanych obiektach gdyż można je łatwo integrować z istniejącą instalacją do ogrzewania, chłodzenia, czy też do przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła solanka/woda

Decydując się na wybór pompy ciepła solanka/woda należy rozważyć jeden z dwóch sposobów pozyskiwania energii z dolnego źródła ciepła: poziome kolektory gruntowe lub pionową sondę gruntową, które są niczym jak odpornymi na ciśnienie rurami różniącymi się od siebie sposobem ułożenia.

Kolektory poziome układa się stosunkowo płytko (na głębokości ok. 1,6 m) lecz poniżej strefy przemarzania gruntu, pionowe sondy zaś umieszcza się w otworach wiertniczych o głębokości ok. 100 m. W obydwu przypadkach transport energii zostaje przejęty przez cyrkulujący nośnik ciepła, którym najczęściej jest roztwór glikolu. Wyższą efektywność zapewniają pionowe sondy gruntowe, gdyż pobierają one energię cieplną z głębokości, na której temperatura wynosi około 10°C i jest stała niezależnie od pory roku.

Pompy ciepła powietrze/woda

Pompy ciepła powietrze/woda można stosować zarówno w instalacji zewnętrznej jak i wewnętrznej. Urządzenia do montażu zewnętrznego cechuje odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz łatwy montaż.

Jeżeli pompy ciepła nie można ustawić w ogrodzie, doskonałym wyborem będą modele do montażu wewnętrznego, w których prowadzenie powietrza odbywa się przez przewody powietrzne w ścianie budynku. Nie wymagają one dużej powierzchni i co ważne – można je zainstalować przy ścianie praktycznie w każdym pomieszczeniu gospodarczym, a modele z kierownicą powietrza 90° – również w narożniku. Atutem wszystkich pomp ciepła powietrze/woda jest niezwykle cicha praca, gdyż Dimplex stosuje wentylatory z innowacyjnie uformowanymi łopatkami zapewniające niemal bezgłośną pracę.

Pompy ciepła woda/woda

Pompy ciepła woda/woda czerpią ciepło grzewcze z wody gruntowej, która nawet zimą osiąga temperatury od +7°C do +12°C. ich konstrukcja jest podobna do pomp ciepła solanka/woda – różnica polega na tym, że cyrkulującym czynnikiem nie jest solanka, lecz woda gruntowa czerpana ze studni zasilającej. Jeżeli występuje ona w dostatecznej ilości i jakości, jest najbardziej efektywnym źródłem ciepła. Urządzenia tego typy należą do najbardziej wydajnych pomp ciepła.

Powietrzne pompy ciepła c.w.u.

ciepła do c.w.u. to wszechstronne urządzenia do przygotowania ciepłej wody. Wykorzystują do tego celu energię cieplną z powietrza zewnętrznego lub wewnętrznego. W porównaniu z rozwiązaniami tradycyjnymi, pozwala to zdecydowanie obniżyć koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto urządzenia są doskonałą alternatywą dla kolektorów słonecznych, gdyż w przeciwieństwie do nich nie są uzależnione od warunków atmosferycznych.

Rewersyjne pompy ciepła

Przy użyciu rewersyjnych pomp ciepła Dimplex daje możliwość ogrzewania i aktywnego chłodzenia jednym urządzeniem. Zasada działania systemu jest stosunkowo prosta, w porze zimowej pompa ciepła pracuje jako efektywne urządzenie grzewcze pobierające energię z dolnego źródła ciepła, ale dzięki odwróceniu procesu, pompa ciepła staje się agregatem chłodniczym.

Urządzenia wyposażone są w dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia, które może być również wykorzystywane dalej. W ten sposób oprócz doskonałego klimatu, otrzymujemy bezpłatne ciepło służące np. do podgrzewania wody użytkowej, basenu lub zaopatrywania dodatkowych odbiorników ciepła.

Dimplex

Po prostu wyższa wydajność