Ponad 100 mld zł przez 10 lat – to założenia programu „Czyste powietrze”, dzięki któremu wymiana pieców domowych na nowocześniejsze, w mniejszym stopniu zanieczyszczające powietrze, miała znacznie odciążyć domowe budżety.

Obecnie wstrzymany jest nabór wniosków. Z uwagi na wprowadzenie zmian, by korzystający z dofinansowania nie musieli z tego tytułu płacić podatku.
Pieniądze na taką bezzwrotną pomoc mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który miał pozyskiwać w głównej mierze z funduszy europejskich. W obecnej sytuacji nie wiadomo jak to będzie wyglądało.

Nie dla węgla i gazu

Przedstawiciele KE i Banku Światowego przyznali, że chcą wspierać rządowy program, ale nie zgadzają się na ponowną instalację pieców węglowych czy gazowych, niezależnie od zastosowanej technologii.

Zgodnie z unijną dyrektywą dotyczącą efektywności energetycznej budynków do 2050 roku żaden z domów na terenie Wspólnoty nie będzie mógł czerpać energii z paliw kopalnych. Tym samym zabraknie wsparcia także na wymianę na kotły gazowe, co zdaniem Woźnego „utrudniać będzie Polsce walkę ze smogiem”.
Można więc przypuszczać, że zapowiadane przez rząd 103 mld złotych to jedynie forma obietnicy, bez pokrycia w realnych finansach. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska mają wydać w 2019 roku łącznie 1 mld zł, a rok później – 2,5 mld zł. Rząd ma nadzieję, że uda się przerzucić na walkę ze smogiem pieniądze z niezrealizowanych inwestycji współfinansowanych przez Unię.
Według nieoficjalnych informacji Komisja Europejska prawdopodobnie zgodzi się na dopłaty do pieców gazowych, jednak zachęcać będzie do korzystania z bardziej ekologicznych form ogrzewania budynków.

Pytanie, które obecnie się nasuwa to czy Polska zdecyduje się na realizację programu „Czyste powietrze” w pierwotnej wersji. Wówczas głównym źródłem finansowania nie byłaby Bruksela, ale Warszawa.

Antywęglowe stanowisko Komisji Europejskiej to kolejny sygnał, że przynajmniej na razie Polska i Unia Europejska nie podążają w jednym kierunku. Pierwszym, wyraźnym sygnałem były podwyżki cen uprawnień do emisji CO2. Czyli jeden z głównych powodów ciągle wiszących nad naszym krajem podwyżek cen prądu.

Oddychamy tak samo, ale potrzebna jest edukacja

Wyniki badań ING Banku Śląskiego tylko potwierdzają, że w walce o czyste powietrze nie możemy pomijać jeszcze jednego, niezmiernie ważnego elementu. Chodzi o edukację. Jeżeli Polacy powszechnie zauważą rzeczywisty stan powietrza, którym oddychają każdego dnia i faktycznie zrozumieją jakie konsekwencje ma smog dla ludzkiego zdrowia, będziemy mieć szansę na zmianę mentalności.
Ta zaś jest niezbędna, żeby wojnę ze smogiem wygrać. Inaczej nie mamy szans. Istnieją przecież przepisy prawa obowiązującego na terenie całego kraju, mamy uchwały antysmogowe w postaci prawa miejscowego. Instrumenty egzekucji wręczono apelującym o to strażnikom gminnym. I co? Nic, po staremu. Gdy tylko spada temperatura, to tu i ówdzie mamy smogowe rekordy. Idące niestety w tysiące procent przekroczonych norm.

Powolne wdrażane programu

Trudno też mówić o spektakularnym sukcesie programu. Od rozpoczęcia naboru we wrześniu 2018 roku do końca grudnia wpłynęło 23,5 tys. wniosków o wymianę pieców na nowsze. Dla porównania, opalanych węglem jest w Polsce ponad 3,5 mln domów jednorodzinnych, a blisko 2,2 mln jest niedostatecznie ocieplonych bądź nieszczelnych.
Jak podał pod koniec roku Krakowski Alarm Smogowy, wdrożenie programu „Czyste powietrze” w województwie małopolskim przebiega bardzo wolno. Żadna z gmin nie zrealizowała więcej niż 30 proc. zakładanego planu na lata 2017-2019, a w 2017 roku udało się wymienić nieco ponad 10 tys. przestarzałych pieców. Jeśli dalsze prace będę przebiegać w tym tempie, smog zniknie dopiero za 50 lat.
Szybkie działanie jest szczególnie ważnie w Polsce, gdyż główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w naszym kraju jest tzw. „niska emisja”, powodowana przez spalanie paliw kopalnych w piecach i kotłach. Ogrzewanie domów węglem i gazem odpowiada za 52 proc. emisji pyłu PM10 oraz za 87 proc. emisji rakotwórczego benzo[a]pirenu.

Źródło: www.nesweek.pl, https://www.spidersweb.pl

Ulga podatkowa na termomodernizację i OZE w Nowym Roku!

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.