Ekogroszek w Polsce

Ekogroszek to materiał opałowy, tworzony na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Nazwa jest właściwie nazwą handlową. W porównaniu do tradycyjnego węgla wrzucanego do pieca, posiada małą zawartość siarki i w wyniku jego spalania w specjalnych piecach, emitowanych jest o wiele mniej zanieczyszczeń. Jest bardzo wygodnym źródłem opału, gdyż w przypadku posiadania kotła z podajnikiem, wystarczy raz na jakiś czas uzupełnić go ekogroszkiem.

Na rynku w Polsce jest wiele firm oferujących ekogroszek. Klienci zwracają przede wszystkim uwagę na jego kaloryczność, oraz na drugim miejscu – na cenę. Zdarza się, że materiał opałowy jest słabej jakości, co powoduje, że zużywa się go jeszcze więcej, co przekłada się na jego ekonomikę.

Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla informuje, że najbardziej popularnym paliwem węglowym w Polsce jest węgiel kamienny o wymiarze ziaren 5÷31,5 mm. Wymagania dla ekogroszków są wskazane w rozporządzeniu Ministra Energii z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych tj. brykietów lub peletów zawierających co najmniej 85 proc. węgla kamiennego.

Warto dodać, że ICHPW wraz z JSW Innowacje S.A. zakończyli we wrześniu 2020 r. projekt “Opracowanie technologii wytwarzania ekologicznych pelletów na bazie drobnoziarnistych sortymentów węglowych dla ogrzewnictwa indywidualnego”, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Dwa podmioty pracowały technologią produkcji formowanego paliwa węglowego, będącego substytutem ekogroszku. Testy przemysłowe projektu zakończono wytworzeniem 3 partii referencyjnych paliwa, różniących się udziałem i rodzajem biomasy w recepturze.

Ekogroszkiem interesowali się także posłowie na Sejm RP w 2017 r. Ówczesny sekretarz stanu w Ministerstwie Energii Grzegorz Tobiszowski poinformował w odpowiedzi na interpelację, że sprzedaż ekogroszku przez spółki górnicze w 2015 r. wyniosła 439 tys. ton, w 2016 r. – 510 tys. ton. Sprzedaż w okresie od stycznia do września 2017 r. wyniosła 413 tys. ton (I-IX 2016 r. – 370 tys. ton), co przy zachowaniu dynamiki wzrostu sprzedaży przełoży się na około 550 tys. ton w skali całego 2017 r. – wyjaśnił Tobiszowski. – Sprzedaż węgla do odbiorców indywidualnych – sortymentów średnich (należą do nich ekogroszki) i grubych w roku 2015 wyniosła 6 036 tys. ton, w roku 2016 to 6 403 tys. ton, natomiast w okresie I-X 2017 r. 5 967 tys. ton – czytamy w odpowiedzi.

ClientEarth: czysty węgiel nie istnieje

11 stycznia Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wystosowali list do producentów i dystrybutorów węgla o zaprzestanie praktyki greenwashingu w sektorze węgla, czyli ekościemy. Nazwa “ekogroszek” jest świadomym wprowadzaniem w błąd konsumentów, którego popularność w ostatnich latach rośnie. Fundacja szacuje, że 30 proc. gospodarstw domowych stosuje ten materiał opałowy. Produkt jest często reklamowany jako przyjazny środowisku, co jest błędnym przekonaniem. Ekogroszek to po prostu węgiel.

Kamila Drzewicka, radczyni prawna z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, tłumaczy, że spalanie węgla w gospodarstwach domowych ma zgubne konsekwencje dla zdrowia społeczeństwa.

Emisje pyłów zawieszonych i benzoapirenu, które powstają podczas spalania węgla w domowych piecach, powodują liczne choroby, a także – co potwierdził raport Europejskiej Agencji Środowiska z 2020 r. – przedwczesne zgony. Dlatego mówimy wprost – czysty węgiel nie istnieje – tłumaczy ekspertka ClientEarth.

W przekonaniu fundacji nazywanie węgla jest nieuczciwe i powoduje wprowadzanie w błąd konsumentów. Prawnicy apelują o rzetelne informowanie na temat produktów i skutków ich stosowania. Wzywają do usunięcia reklam i materiałów promocyjnych, które wprowadzają w błąd. W szczególności proszą o zdjęcie motywów środowiskowych z opakowań oraz informacji o ekologiczności “ekogroszku”. Zdaniem Fundacji zabiegi stosowane przez producentów i sprzedawców węgla to przykłady zjawiska znanego jako „greenwashing”, „ekościema” lub „zielone kłamstwo”.

Z badań zleconych przez Fundację wynika, że podczas spalania „ekogroszku” do powietrza emitowane są ponadnormatywne ilości szkodliwych substancji – pyłów zawieszonych oraz dwutlenku azotu.

Źródło: ICHPW, Client Earth

 

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.