Dzisiaj, zgodnie ze strategią rozwoju naszego państwa termomodernizacja to jedna z ważniejszych potrzeb społeczeństwa. Wszystko po to, by walczyć o czyste powietrze, niskie rachunki i zdrowsze życie. Zapowiada się więc wielki boom na prace termomodernizacyjne. Jak do tych planów przygotowują się producenci i dostawcy materiałów niezbędnych do tego typu prac?

Zapraszamy na rozmowę z Henrykiem Kwapiszem – dyrektorem relacji instytucjonalnych Saint-Gobain.

Anna Będkowska: Na co zwracać uwagę podczas termomodernizacji domów jednorodzinnych, a na co przy dużych budynkach gminnych ?

Henryk Kwapisz: W przypadku domów jednorodzinnych należy przede wszystkim zwracać uwagę na kompleksowość działań i na szczegółowe określenie kroków, które planuje się wykonać. Najlepiej spisać na kartce wszystkie działania oraz efekt jaki chcemy uzyskać. Nie należy sprowadzać termomodernizacji tylko do wymiany okien, zrobienia ocieplenia ścian zewnętrznych lub zamontowania instalacji kolektorów słonecznych czy też innego odnawialnego źródła energii. Wtedy będzie to częściowe podejście i nie uzyskamy efektów, które są celem termomodernizacji.

Pamiętajmy, że celem termomodernizacji jest obniżenie zużycia energii i kosztów oraz komfort cieplny użytkowników budynku. Nieważne czy jest to rezydencja czy skromny domek, komfort cieplny polega na tym by zimą czy latem w każdym miejscu w budynku, na poddaszu czy blisko ściany temperatura była odpowiednia i nie wpływała negatywnie na nasze samopoczucie.

W przypadku budynków komunalnych w zasadzie zasady są podobne, jednak pojawia się problem kosztu energii. Ciężko jest stwierdzić, która instytucja zyska na termomodernizacji. W przypadku domu jednorodzinnego sprawa jest prosta – zyskuje właściciel.

W przypadku budynków komunalnych miasto, gmina czy inna władza remontuje budynek, który jest ich własnością, a zarazem obniża sobie wpływy, jeżeli budynki zasilane są przez zakłady publiczne np. MPEC.
Inne aspekty są takie same jak w budynkach jednorodzinnych. Należy przede wszystkim skupić się na tym co chcemy osiągnąć czyli cieplnym komforcie i ograniczeniu zużycia energii. Następnie realizować to krok po kroku.

W przypadku innych budynków jak szkoły, szpitale czy przedszkola sytuacja jest bardzo skomplikowana. W przypadku budynków mieszkalnych zyski i straty łatwo jest oszacować, ponieważ wiemy ile osób i jak długo przebywa w domu. Natomiast np. w szkole w ciągu dnia jest bardzo dużo dzieci, a w nocy i w weekendy budynek stoi pusty i się wyziębia. Tylko eksperci mogą w sposób wiarygodny ocenić co, kiedy, jak i za ile można wykonać w takim budynku prace termomodernizacyjne, aby efekt zadowolił wszystkie zainteresowane strony.

A.B: Czy to wielkość budynków gminnych utrudnia ich termomodernizację?

H.K: Weźmy pod uwagę przedszkole, nie musi być ono bardzo duże. W małej gminie może być małe przedszkole. Kubatura budynku nie jest najbardziej istotnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę. Ilość osób jakie przebywają w budynku i jego funkcja ma ogromny wpływ na zarządzanie energią.

A.B: Program STOP SMOG – czy jest według Pana potrzebny i jak powinien być skonstruowany, żeby spełniał swoją funkcję ?

H.K: Program STOP SMOG jest niezwykle potrzebny. Został on zaprezentowany w postaci projektu zmian w ustawie o termomodernizacji i w zasadzie dokładnie opisane jest w nim to, jak powinien działać. Pamiętajmy o tym, że program obejmuje, kolokwialnie rzecz biorąc, największego truciciela jakim jest segment domów jednorodzinnych, często ogrzewanych przez spalanie najgorszej jakości, śmieciowych paliw lub śmieci.
Co więcej jest stworzony przede wszystkim dla osób, które dotknęło ubóstwo energetyczne i nie stać ich paliwa lepszej jakości. Obiektów, których dotyczy ten problem w Polsce jest prawie milion.

A.B: A poziom wsparcia dla takich osób? Jaki powinien być, aby był zadowalający?

H.K: Zdefiniowano problem, rząd szuka rozwiązania i wskazuje nawet sposób finansowania czyli opłaty recyklingowe. W kontekście gminy jest on bardzo rozsądnie skonstruowany, czyli uwzględnia 70 % wsparcia z budżetu centralnego, a 30 % z budżetu lokalnego gminnego lub gminnego połączonego z wojewódzkim. Wszyscy zainteresowani są uwzględnieni w tym programie. Aby wziąć udział musi być przeprowadzony uproszczony audyt energetyczny, przez który gmina zbiera informacje do racjonalnego oszacowania ilości potrzebnych pieniędzy. Można oszacować, że koszt jednostkowej termomodernizacji wynosi około 50 000 zł. Szczegółowy audyt jest zbyt kosztowny i niekonieczny, ze względu na to, że w większość budynków należy przede wszystkim ocieplić, wymienić okna i system ogrzewania oraz zastanowić się nad wentylacją. Wiemy kto ma to finansować, jak procedura ma przebiegać, więc należy popierać ten program.

A.B: Na co według Pana należy zwracać uwagę podczas wyboru materiałów do termomodernizacji? Takie dylematy, w kontekście planowanych programów będą pojawiały się coraz częściej.

H.K: Jeżeli chodzi o materiały dociepleniowe, należy zwrócić uwagę na to, by materiał był trwały. Materiał nie powinien zmieniać właściwości w czasie, tak by za 10- 15 lat nie był konieczny kolejny remont. Program STOP SMOG jest skierowany przede wszystkim do osób, które dotknęło ubóstwo energetyczne, więc kolejne remonty mogą nie być w ich zasięgu finansowym. Materiał ma skupiać w sobie jak największą ilość cech, które izolacja w sobie powinna mieć, tak by osiągnąć jak największą ilość korzyści.

Najkorzystniej jest nie tylko ograniczyć stratę energii ale również zapewnić bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz zapewnić właściwości akustyczne. Np. kiedy ocieplamy poddasze wełną szklaną, inwestor powinien nie tylko ograniczyć zużycie energii.

Powinno mu również zależeć na tym, by słabiej słyszeć uderzające o dach krople deszczu. Podczas ewentualnego pożaru, produkt nie powinien wpływać na jego rozwój. Najważniejsze, by był trwały i by nie zmieniał swoich właściwości izolacyjnych w czasie.

A.B: Zapowiada się zatem wiele inwestycji na domach jednorodzinnych i większych budynkach. Jak firma SAINT-GOBAIN przygotowuje się na boom termomodernizacyjny?

H.K: Życzymy tego boomu sobie i innym producentom, ze względu na to, że będzie on skutkował w przyszłości polepszeniem stanu powietrza. Oczywiście przygotowujemy pakiet produktów ogólnodostępnych, spełniających wymagania stawiane przez gminy. Będziemy gotowi!


Chcesz dowiedzieć się więcej? Interesujesz się tematyką związaną z inwestycjami gminnymi w zakresie zwiększania efektywności ekologicznej? Zapraszamy na spotkania m. in. z przedstawicielami marki Saint Gobain w ramach cyklu konferencji Energia w Gminie!

Zarejestruj się na samorządowe spotkania z energetyką odnawialną, budownictwem energooszczędnym i elektromobilnością – TUTAJ. Najbliższe już w czerwcu w Niepołomicach koło Krakowa!

Henryk Kwapisz

Dyrektor relacji instytucjonalnych Saint-Gobain