Planując koszty termomodernizacji często zastanawiamy się, jakie zabiegi można wykonać w przypadku naszego domu. System rekuperacji ciepła wywiewanego z pewnością przynosi spore oszczędności oraz komfort mieszkania. Często wydaję się, że montaż wentylacji mechanicznej w odzyskiem ciepła jest niemożliwy w istniejących już domach. Czyżby?

Istnieje możliwość zastosowania zdecentralizowanego systemu kontrolowanej wentylacji pomieszczeń z odzyskiem ciepła. Montaż jednostek wentylacyjnych odbywa się bez kanałów powietrznych, bezpośrednio w ścianie – jedna jednostka po stronie wewnętrznej oraz jeden element po stronie zewnętrznej. Każde urządzenie wyposażone jest w dwa wydajne i bardzo ciche wentylatory.
 
Zużyte, zanieczyszczone i wilgotne powietrze w pomieszczeniu jest odprowadzane na zewnątrz, a świeże dostarczane jest do pomieszczenia. Krzyżowo-przeciwprądowy wymiennik ciepła odzyskuje ciepło zawarte w powietrzu wylotowym (nawet do 90%) i przekazuje do powietrza zewnętrznego kierowanego do pomieszczeń. Urządzenia wyposażone są w funkcję automatycznego rozmrażania zapobiegającą oblodzeniu wymiennika ciepła przy niskich temperaturach zewnętrznych. Dodatkowo, posiadają plastikową osłonę, filtr oraz ścienny panel sterowania z wyświetlaczem trybu pracy.
 
Do prawidłowego funkcjonowania systemu, niezbędna jest instalacja jednostki wewnętrznej oraz elementu zewnętrznego. Urządzenia umożliwiają kontrolowaną wymianę powietrza w pomieszczeniach o powierzchni do ok. 45 m². Związane jest to z wydajnością urządzenia sięgającą 55 m3/h.
 
Źródło: Dimplex