Stojąc przed wyborem rodzaju ogrzewania, inwestorzy coraz częściej wybierają podłogowe. Co w przypadku, gdy mamy zamiar pokrycia podłogi drewnem?

 

Podstawową zaletą ogrzewania podłogowego jest komfort cieplny, który jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania tradycyjnymi grzejnikami. Obecnie stosowane są dwa rodzaje ogrzewania podłogowego: elektryczne i wodne. Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest montowane bezpośrednio w warstwie kleju. Nad przewodami grzejącymi mocowane są okładziny ceramiczne. Takie umiejscowienie powoduje, że może mieć miejsce przegrzanie powierzchni posadzki i stosowanie tego typu do drewnianych podłóg jest wykluczone.
 
 
W przypadku wodnego ogrzewania podłogowego nie ma przeciwwskazań do stosowania drewnianych podłóg. Problematyczny może być jedynie dobór gatunku drewna. Wszystko przez zdolności drewna do kurczenia się i pęcznienia. Nie powinno stosować się podłóg:
• Jesionowych,
• Bukowych,
• Klonowych,
• Brzozowych,
• Grabowych,
Natomiast poleca się podłogi bukowe.
 
Najlepsze do ogrzewania podłogowego są podłogi wielowarstwowe, które oprócz wysokiej odporności na pęcznienie i kurczenie mają lepszy rozkład naprężeń niż podłogi lite.
 
Deska wielowarstwowa jest lepsza również pod względem przenikalności cieplnej podłogi, w której wykazuje lepsze parametry niż deska lita. Opór przenikalności cieplnej dla podłogi warstwowej o grubości 15 mm osiąga optymalny wskaźnik na poziomie 0.105m2xK/W.
Przed wyborem rodzaju ogrzewania i podłogi warto rozważyć wszystkie opcje. Dzisiejsza technologia pozwala na komfort ogrzewania podłogowego i estetykę drewnianej podłogi jednocześnie. Nie każdy rodzaj podłogi drewnianej nadaje się do połączenia z tzw. „podłogówką”. Dlatego ważny jest odpowiedni dobór gatunku drewna.
 
Źródło: KOPP
Opracował: Łukasz Piechowicz
 
 
Przeczytaj również: