Pompy ciepła do przygotowania cwu należą do grupy powietrznych pomp ciepła. Ciepło jakie ogrzewa wodę w zasobniku jest sumą energii elektrycznej oraz energii pobranej z powietrza, przy czym udział energii elektrycznej to zazwyczaj mniej niż 30%. Powietrze może być zasysane przez urządzenie z pomieszczenia w którym się znajduje lub poprzez system kanałów wentylacyjnych z innych pomieszczeń lub z zewnątrz budynku. Podczas standardowej pracy pompy ciepła wentylator załącza się jedynie, w przypadku konieczności dogrzania wody w zasobniku (uruchamiana jest wówczas również sprężarka).

Wybrani producenci oferują również możliwość pracy wentylatora w pompie ciepła przez cały czas. Funkcję taką można wykorzystać w celu zapewnienia wentylacji w budynku. Przykładem takiego urządzenia jest Vitocal 161-A firmy Viessmann.

Vitocal 060-A

Kompaktowa pompa ciepła Vitocal 060-A typu monoblok została wyposażona we wszystkie komponenty służące do efektywnego podgrzewania ciepłej wody.

Jest wstępnie zaprogramowana fabrycznie i tym samym od razu gotowa do pracy. Ustawienia te mogą być jednak indywidualnie zmieniane za pomocą modułu sterowania regulatora.

W jednej obudowie obok modułu pompy ciepła (typu WWKS) znajduje się zasobnik cieplej wody użytkowej o pojemności 250 litrów, regulator, grzałka elektryczna i wężownica do współpracy z instalacją solarną lub innym źródłem ciepła np. kotłem grzewczym na gaz.

Dostępne modele z grzałką elektryczną (WWK) lub wężownicą do współpracy z drugim źródłem ciepła (WWKS).

  • Wysoka wydajność w trybie pracy wykorzystującym powietrze obiegowe i zewnętrzne
  • Praca nawet do temp. powietrza -5°C
  • Wysoka wartość współczynnika efektywności (COP) wg EN16147 przy A15/W10-55: od 3,12 do 3,31
  • Prosta i intuicyjna obsługa, Cicha praca, porównywalna z lodówką
  • Wysoka klasa efektywności energetycznej A, Profil rozbioru ciepłej wody (Dyrektywa ErP) L/XL

Cały tekst czytaj w GLOBEnergia+ 10/2015

Szymon Lenartowicz
Dział Wsparcia Technicznego i Szkoleń Viessmann