Budowa dachu w domu nie ogranicza się do krokwi czy dachówek. Aby dom miał odpowiednią izolację należy zadbać o dobre ocieplenie dachu, przez który ucieka nawet 30% ciepła. Dotyczy to szczególnie domów z użytkowymi poddaszami.

 
1. Wełna mineralna.
 
Obecnie, prawdopodobnie najczęściej wykorzystywany materiał do ociepleń dachów. Montaż jest prosty, jednakże trzeba pamiętać o szczelnym wypełnieniu przestrzeni między krokwiami. Im grubsza warstwa wełny tym lepsza izolacja. Na rynku istnieje wielu producentów wełny i wybór jest naprawdę szeroki. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest przewodność cieplna λ. Przeważnie współczynnik ten waha się od 0,040 do nawet poniżej 0,030 W/m2*K. Dużym atutem wełny mineralnej jest dobra izolacja akustyczna. Dzięki temu można zapobiec przedostawaniu się do środka odgłosu padającego na blachodachówkę deszczu w znacznym stopniu.
 
2. Styropian.
 
 
Bardzo popularny produkt na Polskim rynku izolacji. Tańszy od wełny, jednak często trudniejszy do zastosowania do ocieplenia dachu. Trudniej pozbyć się przerw między kolejnymi elementami i co za tym idzie, skuteczność izolacji jest mniejsza. W tym przypadku również im lepsze parametry izolacyjne tym lepiej. Dostępne są 2 podstawowe typy styropianu XPS, czyli ekstrudowany i EPS -ekspandowany. EPS posiada izolację cieplną na poziomie λ = 0,034–0,040 W/m*K, natomiast XPS λ = 0,029–0,034 W/m*K. XPS jest droższym rozwiązaniem jednak przy zastosowaniu cieńszej warstwy można osiągnąć ten sam efekt, co przy grubszej warstwie EPS. Stanowi to dobre rozwiązanie dla inwestorów, którzy belki dachowe chcą pozostawić po części odkryte.
 
3. Piana poliuretanowa.
 
Dość nowa technologia, z pewnością nowsza od styropianu i wełny, jeżeli chodzi o ocieplenie dachu. Z tą nowością wiąże się cena. Jest to najdroższe rozwiązanie. Zaletą jest szybkość aplikacji. Sprawna 2 – osobowa powinna dziennie uszczelnić powierzchnię około 250 m2. Plusem pianki jest jej znikoma nasiąkliwość. W razie drobnych przecieków lub gromadzenia się pary wodnej w warstwie izolacji nie pogorszą się jej właściwości izolacyjnej. To przewaga pianki nad wełną mineralną. Również to, że po rozprowadzeniu pianki zwiększa ona swoją objętość kilkadziesiąt krotnie zapewnia szczelność izolacji, a więc i jej skuteczność.
Decyzja o ociepleniu dachu jedną z tych trzech metod zależy od inwestora, a właściwie od dostępnych środków i oczekiwanych efektów. Warto również zwrócić uwagę, na jakość wykonania izolacji przez fachowców. Taka inwestycja ma służyć przez długie lata i zapewniać komfort cieplny w budynku.
 
Łukasz Piechowicz – Termo24.pl