Dach stanowi najważniejszą osłonę dla całego budynku, jeżeli są w nim ubytki, pęknięcia i punkty słabo chronione przed działaniem czynników zewnętrznych, to po prostu ucierpi na tym cały dom.

Polski klimat nie należy do najlżejszych, szczególnie w odniesieniu do budynków. Przez większą część roku występują duże zmiany temperatur i różnego rodzaju opady atmosferyczne. Deszczu, o różnym natężeniu i intensywności, spodziewać się można w każdym sezonie, a późną jesienią, zimą i wczesną wiosną nierzadko dochodzi do tego padający śnieg i grad. To sprawia, że nasze domy i ich dachy niemal bez przerwy poddawane są szkodliwemu działaniu wody deszczowej. W szczególności narażone są punkty, w których stykają się elementy z różnych materiałów. Tam najczęściej powstają nieszczelności, przez które woda przedostając się może być przyczyną rozwoju pleśni i grzybów, a nawet naruszyć konstrukcję całego budynku.
 
rect3018Uszczelnienie, zaizolowanie i inne łatanie
Specjaliści twierdzą, że podstawą jest pokrycie dobrej jakości materiałami całej powierzchni dachu i skrupulatne uszczelnienie newralgicznych punktów. Dobrej jakości materiały to te odporne na działanie czynników atmosferycznych, pleśni, wilgoci, utleniania czy promieniowania UV. Powinny być trwałe, elastyczne, plastyczne. Poniżej przedstawiono sprawdzone metody zabezpieczenia tych newralgicznych miejsc:
 
Zabezpieczenie komina – plastyczno-elastyczny kit dekarski, który jest przyczepny do wielu podłoży, odporny na spływanie opadów atmosferycznych z blachy aluminiowej i betonu oraz nie powoduje korozji.
 
Zabezpieczenie okien dachowych – samoprzylepna i samouszczelniająca się taśma dekarska. Doskonale sprawdza się w narożach, na stykach różnych materiałów i wszystkich miejscach narażonych na zaciekanie wody, a do tego łatwo dopasowuje się do kształtu podłoża, zapewnia skuteczną ochronę przed wilgocią, nie topi się w podwyższonej temperaturze i jest wysoce odporna na utlenianie wskutek działania promieniowania UV.
 
Uszczelnienie pęknięć, szwów i rys na dachach pokrytych papą, gontem, blachą czy też dachówkami – szpachla dekarska. Są firmy produkujące szpachle dekarską nie wymagającą mieszania, podgrzewania, wypalania, a przy tym tworzy wodoodporną spoinę, odporną na działanie czynników atmosferycznych. W przypadku awaryjnych prac dekarskich, wymagających szybkiego działania, sprawdzi się trwale plastyczno-elastyczny bitumiczny klej-uszczelniacz, który tworzy trwałą, wytrzymałą i wodoszczelną spoinę. Co więcej, stosować go można na różnych powierzchniach i w każdych warunkach.
 
Efektywne odwodnienie dachu – rynny, narożniki, trójniki i kolanka, a także leje czy rury spustowe to elementy, tworzące system odwodnienia dachu. Dobrze zaplanowany i wykonany zapewnia skuteczne odprowadzenie wody z dachu. Należy systematycznie go przeglądać i kiedy pojawią się nieszczelności, piknięcia czy inne ubytki należy szybko reagować by uniknąć zawilgocenia elewacji i budynku. Do napraw tych wszystkich elementów przeznaczone są specjalne kleje i uszczelniacze. Ważne by charakteryzowały się elastycznością, doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, możliwością zastosowania w pionie i poziomie, a przede wszystkim niezawodną szczelnością oraz odpornością na wodę i mróz.
 
Nikogo raczej nie trzeba przekonywać, że wszystkie prace dekarskie, zarówno zabezpieczanie przed wilgocią newralgicznych miejsc, jak też likwidacja różnego rodzaju uszkodzeń w obrębie pokrywającej dach papy, blachy czy dachówek oraz ubytków w orynnieniu, warto wykonywać preparatami wysokiej jakości. A wszystko po to by mieć pewność, że po kilku tygodniach bądź miesiącach nie będzie trzeba rozpoczynać tych prac od nowa.
 
 
 
Źródło: Den Braven
Opracowanie: Stoch Magda