Produkcja styropianu grafitowego w zasadzie nie różni się od wytwarzania płyt „zwykłego białego” styropianu. Materiał stosowany do tego celu wzbogacony jest w kompozyty grafitowe. W procesie produkcji granulki polistyrenu łączą się w większy blok. Jest on następnie pocięty na pojedyncze płyty o konkretnych wymiarach. Mają one zwykle kolor stalowo-szary.

Przede wszystkim – izolacyjność cieplna

Styropian grafitowy cechuje się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła (λ) niż zwykły EPS, na poziomie 0,031 – 0,035 W/(m*K). Pozwala to zmniejszyć grubość izolacji termicznej, przy zachowaniu podobnej ochrony przed stratami ciepła z budynku. Dla porównania – 15 cm warstwa styropianu o współczynniku 0,031 W/(m*K), zapewnia izolację taką jak 20 cm tego o λ równym 0,044 W/(m*K). Pamiętajmy jednak, że zmieniając grubość izolacji, powinniśmy zadbać o wykonanie obliczeń cieplno-wilgotnościowych, aby uniknąć wykraplania się wilgoci we wrażliwych warstwach ściany.

Dużym plusem cieńszej izolacji jest zmniejszenie wymiarów ościeży okiennych. Zastosowanie styropianu grafitowego w starszych budynkach, z mniejszymi i głębszymi otworami okiennymi, pozwala więc uniknąć nadmiernego ograniczenia ilości światła dziennego docierającego do pomieszczeń. Dodatkowo zmniejsza się długość kołków montażowych oraz powierzchnia obróbek blacharskich i parapetów.

Pozostałe parametry

Większość parametrów technicznych styropianu grafitowego jest identyczna z cechami zwykłego EPS. Jest to materiał o słabej izolacyjności akustycznej. W kategorii odporności na ogień możemy go zaliczyć do materiałów samogasnących, w obecności płomienia topiących się i ulegających zwęgleniu.

styropian-grafitowy

źródło: Termo Organika

Możliwości stosowania styropianu grafitowego są bardzo szerokie – z powodzeniem może pełnić rolę izolacji podłóg (zarówno na gruncie jak i między kondygnacjami), ścian zewnętrznych, stropodachów, dachów skośnych. Tak jak w przypadku innych rodzajów styropianu EPS, ze względu na możliwość chłonięcia wilgoci, odradza się stosowanie tego materiału w izolacji pionowej fundamentów oraz ścian podpiwniczenia. W takiej sytuacji warto rozważyć wykorzystanie styroduru (polistyrenu ekstrudowanego XPS).

Materiał idealny nie istnieje

Ciemny materiał pochłania promieniowanie słoneczne. Może się to okazać problemem w momencie montażu izolacji. Zewnętrzna warstwa ocieplenia szybko się nagrzeje, podczas gdy warstwa przymocowana do ściany pozostanie chłodna. Powstałe różnice temperatur mogą powodować odkształcenia płyt. Z tego względu montaż docieplenia ze styropianu grafitowego powinno się wykonywać w dniach niezbyt słonecznych, w temperaturze poniżej 25oC. Dodatkowo warto osłonić rusztowanie, tak aby jeszcze bardziej zredukować efekt nagrzewania się powierzchni ocieplenia.

Na rynku można jednak spotkać styropiany grafitowe, w których jedna strona jest jaśniejsza lub pokryto ją powłoką refleksyjną. W ten sposób udało się zmniejszyć zdolność pochłaniania promieniowania cieplnego, co redukuje naprężenia w styropianie i obniża ryzyko odkształceń płyt.

Nie jest tanio

Kolejną cechą odróżniającą styropian grafitowy od zwykłego „białego” EPS jest cena. Koszt takiego materiału, w zależności od grubości płyty i współczynnika λ, będzie wynosił zwykle między 160 a 300 zł za m3. Wymagane jest również użycie nieco mocniejszych klejów, które są droższe od zwykłych.

Czarne kropki

Na rynku możemy także znaleźć biały styropian w czarne kropki. Jest to zwykły „biały” EPS, przy czym znajdują się w nim bardzo drobne granulki styropianu grafitowego, które nie mają wpływu na parametry całej płyty.

Warto zwrócić uwagę, że jeden z producentów w ten sposób oznacza styropian będący pod stałą kontrolą Instytutu Techniki Budowlanej. ITB gwarantuje wysoką jakość produktu. Jest to więc z jednej strony zabieg czysto marketingowy, ale z drugiej pozwalający świadomemu klientowi na odróżnienie produktu z gwarancją jakości.

Opracowano na podstawie: Styronet, Kalkulatory Budowlane.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja