Jednym z najważniejszych elementów balkonów czy tarasów jest prawidłowe wykonanie okapów i obróbek blacharskich. Ich głównym zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej. Nieszczelna obróbka powoduje przedostawanie się wilgoci pod hydroizolację i postępujące niszczenie całego elementu.

Obróbka blacharska pokryta rdzą (Fot. Redakcja Termomodernizacja)

Okapniki wykonane z blachy

Okapnik balkonowy sprowadza wodę deszczową na zewnątrz konstrukcji balkonu, czy tarasu. Jego brak powoduje ściekanie wody po ścianie budynku oraz podciekanie na spód balkonów, co w konsekwencji doprowadza do wnikania wody w jej głąb kontrukcji. To z kolei prowadzi do odparzeń tynków. W skrajnych przypadkach doprowadza do zniszczenia konstrukcji balkonów ale przede wszystkim do zawilgocenia ścian przylegających pomieszczeń. Prawidłowo wykonany okap powinien mieć wykonany “kapinos“ w formie podgiętej odpowiednio blachy. Okapniki wykonuje się najczęściej z blachy ocynkowanej grubości od. 0,55 do 0,75mm .

Źle wykonana obróbka balkonów i jej nieprawidłowe wyprofilowanie zatrzymuje wodę. Zatrzymana wilgoć  powoduje powstawanie zamszenia, doprowadzając do korozji.

Zamszenie obróbki blacharskiej (Fot. Redakcja Termomodernizacja)

Zamszenie obróbki blacharskiej (Fot. Redakcja Termomodernizacja)

Łączenie materiałów – często popełniany błąd

Łączenie materiałów do przygotowania obróbki blacharskiej powinno być wykonane na zakładkę a nie na styk. Łączenie na styk nie gwarantuje szczelności. Generalnie, powinno się unikać łączeń na długości ofasunku.

Nieprawidłowe połączenie ofasunków (Fot. Redakcja Termomodernizacja)

Ofasunek blacharski powinien być utopiony w warstwie wylewki około 6 – 10cm. Dodatkowo, połączenie między wylewką a obróbką powinno zostać odizolowane od góry i dołu papą.
Dawniej wykonywano izolację z dwóch a nawet trzech warstw papy na lepiku. Okapnik był mocowany między warstwami papy, a więc był odizolowany od betonu.

Obecnie stosowane papy termozgrzewalne stosuje się od góry, a ofasunek mocuje się bezpośrednio do betonu, który jest wilgotny. Różnice temperatur, wilgoć, dwutlenek węgla w powietrzu i efekt – korozję na powierzchni blachy. Postępująca korozja blaszanego okapnika prowadzi do utraty szczelności i destrukcji krawędzi balkonu.

Jak prawidłowo wykonać obróbkę blacharską?

1. Zadbaj o staranne wykonanie oraz zabezpieczenie antykorozyjne okapników z blachy.
2. Montuj do równego, suchego podłoża z zachowaniem odpowiednich spadków
3. Jeśli stosujesz tradycyjną izolację z papy, blaszany okapnik powinien być mocowany między dwiema warstwami papy termozgrzewalnej.
4. Można też zastosować systemowe balkonowe profile brzegowe zrobione z innych materiałów niż blacha stalowa (mniej podatnych na korozję). Takie rozwiązania dostosowane są do różnych układów warstw posadzkowych tarasów i balkonów. Są one najczęściej wykonane z aluminium powlekanego lub malowanego farbami dającymi pełną odporność na korozję. Kształt profili pozwala na uzyskanie pełnej szczelności w strefie okapowej i nadaje jej estetyczny wygląd.

Czy prezentowane zdjęcia zniechęcają? Jeśli tak, to może czas zadbać o szczegóły wykończenia zewnętrznych elementów budynku i zwrócenia uwagi na jakże istotne detale? Prawidłowe wykonanie obróbki blacharskiej to zarówno estetyczny wygląd jak i szczelność i komfort na długie lata.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.