Grzejniki płytowe stosowane są w instalacjach z obiegiem wymuszonym przy pomocy pompy. Montaż w instalacjach grawitacyjnych jest dozwolony, ale tylko w przypadku małych systemów, gdzie grzejniki płytowe będą jedynym rodzajem kaloryferów.

Ten typ grzejników można podłączać do instalacji wykonanych ze stali, miedzi lub tworzywa sztucznego. Instalacja miedziana powinna być zamknięta, w przeciwnym razie należy zastosować inhibitor korozji. Systemy zbudowane z polietylenu sieciowanego lub polibutylenu powinny mieć barierę dyfuzyjną, aby ograniczyć przenikanie tlenu do instalacji.

Jakie źródło ciepła?

Maksymalna temperatura zasilania dla grzejników płytowych to zwykle ok. 95oC. Z powodzeniem można je więc wykorzystywać w instalacjach centralnego ogrzewania z kotłem na paliwo stałe, olejowym lub gazowym. Sprawdzą się również w połączeniu z miejską siecią grzewczą.

Grzejnik płytowy będzie działał w połączeniu z niskotemperaturowym źródłem tj. pompa ciepła. Jednak aby zapewnić odpowiednią moc, będzie on bardzo duży.

grzejniki-plytowe

źródło: Purmo

Budowa grzejnika

Do produkcji grzejników płytowych wykorzystuje się wysokiej jakości blachę stalową. Pojedyncza płyta składa się z dwóch elementów blachy tłoczonych na prasie, a następnie zgrzewanych. Wewnątrz płyty znajdują się dwa poziome kanały wodne oraz system kanałów pionowych.

Moc cieplna płyty może zostać zwiększona poprzez przymocowanie do niej blachy tłoczonej faliście – pełni ona wówczas rolę ożebrowania konwekcyjnego grzejnika.

Na rynku dostępne są kaloryfery z jedną, dwoma lub trzema płytami grzejnymi. Z boku grzejnika zamocowane są osłony z pełnej blachy, od góry zaś znajduje się kratka, którą wypływa ogrzane powietrze.

Najbardziej efektywne, ze względu na duży udział ciepła przekazywany przez promieniowanie, są grzejniki jednopłytowe. W przypadku grzejnika dwupłytowego, moc drugiej płyty będzie o około 30% mniejsza niż pierwszej.

Zwykle dostępne są grzejniki w kolorze białym, inne kolory otrzymamy na zamówienie.

Zazwyczaj grzejniki płytowe posiadają cztery króćce przyłączeniowe umożliwiające podłączenie ich z boku lub na krzyż. Istnieją również kaloryfery podłączane od dołu. Grzejniki tego typu są nieco droższe, gdyż posiadają wbudowane przewody przyłączeniowe oraz zawór regulacyjny, przygotowany do dołączenia głowicy termostatycznej. W standardowym rozwiązaniu musimy taki zawór dokupić i zamocować obok grzejnika.

grzejniki-plytowe

Oznaczenia

Standardowym oznaczeniem dla grzejników płytowych są dwie cyfry. Pierwsza oznacza liczbę płyt, druga liczbę ożebrowań. Tak więc, zamawiając grzejnik o symbolu 21, otrzymamy kaloryfer z dwiema płytami, w tym jedną ożebrowaną, drugą gładką.

Jeśli w oznaczeniu znajdzie się litera V, wówczas mamy do czynienia z grzejnikiem płytowym, który możemy podłączyć od dołu.

Dobieramy moc i rozmiar

Tutaj sprawa nieco się komplikuje. Rozmiar grzejnika zależy wprost od mocy, jaką ma przekazać do pomieszczenia. Zwykle, wymiarem który nas ogranicza, jest wysokość – sugeruje się bowiem montować kaloryfery pod oknem. Długość dobieramy taką, jaka zapewni dostarczenie odpowiedniej ilości energii. Dodatkowo możemy dobrać odpowiednią ilość płyt – kaloryfer z większą ilością płyt będzie krótszy.

grzejniki-plytowe

źródło: Purmo

Teoretycznie można dobrać grzejnik na podstawie wskaźnika mocy zależnego od powierzchni, lub kubatury pomieszczenia. Ale jak ten wskaźnik określić? Z lektury naszego portalu można wywnioskować, że zapotrzebowanie budynku na ciepło jest wynikiem wielu czynników, takich jak m.in. jakość izolacji ścian, dachu i podłogi, rodzaj okien i drzwi, zyski cieplne od ludzi i urządzeń, nasłonecznienie, itd. Dobierając grzejnik po raz pierwszy, zdajmy się na eksperta, który analizując dokumentację naszego budynku, wybierze dla nas optymalne rozwiązanie.

Gdy już znamy zapotrzebowanie na moc, zwróćmy uwagę na temperaturę zasilania instalacji. Grzejnik o danym rozmiarze, grzeje z podaną w katalogu mocą tylko przy danych parametrach czynnika grzewczego. Mamy tu do czynienia z trzema liczbami – np. 75/65/20 oC. Pierwsza z nich to temperatura zasilania grzejnika, druga – powrotu, trzecia – temperatura w pomieszczeniu. Jeśli nasz projekt opiera się na innych parametrach, musimy skorzystać ze współczynników korygujących lub poszukać innego zestawienia – nierzadko producenci oferują tabele dla kilku typowych parametrów zasilania.

grzejniki-plytowe

źródło: Purmo

Uwaga na montaż!

Zaleca się, by montować grzejniki pod oknem. Wówczas świeże powietrze z okna spływa na grzejnik, jest podgrzewane i bierze udział w cyrkulacji w pomieszczeniu. Jeżeli planujemy zamontować grzejnik w innym miejscu – zastanówmy się nad podniesieniem jego mocy o 10 – 20 %. Montaż kaloryfera pod osłoną to kolejne 10 – 20% strat.

Opracowano na podstawie: Murator Dom, Purmo.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja