Przygotowanie podłoży uszczelnianych

Prawidłowe przygotowanie powierzchni to klucz do uzyskania wysokiej jakości uszczelnienia. Drobne zanieczyszczenia mogą zniweczyć nasz wysiłek. Różne rodzaje powierzchni wymagają innych sposobów czyszczenia.

  1. Szkło, powierzchnie glazurowane i emaliowane

Przede wszystkim powierzchnia musi być czysta i sucha. Eksperci odradzają czyszczenie detergentami, mydłem lub wodą. Zadbajmy o to, by nie pozostały na niej żadne zanieczyszczenia typu kurz, smar czy olej. Przed nałożeniem uszczelnienia powierzchnię należy odtłuścić.

  1. Beton, zaprawy cementowe, tynki, wapień, marmur, granit, cegła, azbestocement

Powierzchnię należy wyczyścić, osuszyć i odtłuścić. W razie potrzeby można wykorzystać szczotkę drucianą lub wykonać piaskowanie. Na niektórych podłożach warto zastosować podkład zwiększający przyczepność silikonu – jak np. Lakma-Profi – Gruntozmywacz 1414.

  1. Metale

Przede wszystkim należy zadbać o odtłuszczenie powierzchni. Do czyszczenia najlepiej wykorzystać rozpuszczalnik – aceton, naftę lub ksylen. Zardzewiałe powierzchnie stalowe należy oczyścić przy pomocy szczotki drucianej. Utlenioną miedź i ołów trzeba poddać piaskowaniu. Podobnie jak w poprzednim przypadku, warto zastosować odpowiedni dla rodzaju podłoża podkład poprawiający przyczepność uszczelniacza.

  1. Tworzywa sztuczne

Z powierzchni należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia taki jak kurz, olej czy smar. Na oczyszczoną powierzchnię można zastosować Gruntozmywacz 1415.

Metody wykonywania uszczelnień silikonem

Silikon można nanosić w różny sposób. Zależy to od miejsca i technologii wykonania uszczelnienia. Można podzielić je na metody:

  • ze zgarnianiem lub bez zgarniania silikonu,
  • z ochroną lub bez ochrony krawędzi przed zabrudzeniem.

Metoda ze zgarnianiem silikonu gwarantuje całkowite wypełnienie i estetyczny wygląd spoiny. Wymaga jednak zabezpieczenia krawędzi przed zabrudzeniem oraz wykorzystania preparatów ułatwiających zgarnianie jak np. Lakma-Profi – zwilżacz do silikonu. Nie należy używać do tych celów płynu do mycia naczyń lub okien, gdyż istnieje ryzyko uszkodzenia powierzchni silikonu, jego szybszego brudzenia oraz wydłużenia czasu sieciowania. W celu ochrony uszczelnianych powierzchni przed zabrudzeniem, stosuje się taśmy samoprzylepne.

Końcówkę kartusza lub folii z klipsem należy obciąć nożem lub cążkami (folia), na kartusz nakręcić aplikator i po zdjęciu z aplikatora końcówki zabezpieczającej obciąć końcówkę kartusza pod właściwym kątem i na odpowiednią średnicę. Po włożeniu kartusza lub folii do pistoletu, równomierny wypływ masy uszczelniającej uzyskamy przez stopniowe zwiększanie nacisku na spust.

Podczas zgarniania, powierzchnię silikonu spryskujemy niezbyt dużą ilością roztworu zwilżacza. Pamiętajmy, że woda ma negatywny wpływ na nieutwardzony silikon. Następnie, wybraną dla rodzaju spoiny częścią szpachelki do silikonu, zgarniamy jego nadmiar i wygładzamy spoinę. Bezpośrednio po wyrównaniu masy silikonowej należy ostrożnie usunąć taśmę zabezpieczającą. Warto zwrócić uwagę na czas niezbędny do uzyskania przez silikon wstępnej wytrzymałości mechanicznej, aby nie uszkodzić uszczelnienia.

Przykład wykonywania uszczelnień – remont okien drewnianych

Ze względu na doskonałą przyczepność silikonów neutralnych do podłoży drewnianych i malowanych, istnieje możliwość wykonania uszczelnień okien w miejscach, gdzie dotychczas stosowano samoprzylepne taśmy uszczelniające. Zalety tego typu uszczelnienia to:

  • większa trwałość w stosunku do dotychczasowych materiałów,
  • większa szczelność ze względu na samoczynne dopasowanie grubości uszczelki w zależności od szczeliny powietrznej między uszczelnianymi elementami.

Dopasowanie to związane jest z etapem formowania uszczelki. Etap ten następuje po aplikacji masy uszczelniającej na jedną z uszczelnianych powierzchni. Druga powierzchnia powinna być zabezpieczona warstwą rozdzielającą np. z folii polimerowej typu stretch. Po zamknięciu okna (w fazie przed utwardzeniem masy silikonowej) następuje faza formowania uszczelki trwająca ok. 2mm/dobę (w przypadku silikonu NO11R 6-8 mm/dobę). Po utwardzeniu silikonu należy zdjąć folię rozdzielającą i przy pomocy ostrego noża obciąć nadmiar uszczelki. Uszczelkę tę można zmodyfikować nakładając dodatkowo warstwę silikonu na utwardzoną podstawową uszczelkę.