Optymistyczne dane

Według najnowszego raportu GUS „Budownictwo mieszkaniowe − marzec 2017” w trzech pierwszych miesiącach roku oddano do użytku 40344 mieszkań – tj. o 7,8% więcej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wydano 60234 pozwoleń na budowę lub zgłoszeń z projektem budowlanym (wzrost o 42,8%). Wzrosła również liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto – do 44206, notując tym samym wzrost o 28,9%. Dobrą passę notuje również produkcja budowlano-montażowa. Od stycznia do marca br. produkcja wzrosła o 3,9% niż przed rokiem, zaś w samym marcu o 17,2%.

Co na to producenci?

Losy rynku materiałów budowlanych i wykończeniowych, jak i chemii budowlanej w dużej mierze zależą od liczby inwestycji mieszkaniowych. Dobra passa w budownictwie mieszkaniowym i wzrost produkcji oznacza również ożywienia w marketach budowlanych m.in. w segmencie farb do wnętrz. Potwierdza to Bartłomiej Cholewa z firmy Lakma SAT, producenta chemii budowlanej:

Rosnąca liczba mieszkań oddanych do użytkowania wpływa na rosnący popyt na rynku materiałów wykończeniowych. Obserwujemy to choćby w sektorze farb dekoracyjnych, w ubiegłym roku zanotowaliśmy w nim wzrost sprzedaży o 28%. Myślę, że polscy producenci mogą być dobrej myśli, a rynek będzie się umacniał przez inwestycje budowlane planowane w nadchodzących latach, w tym również program rządowy Mieszkania Plus.

Już w ubiegłym roku rynek dystrybucji materiałów budowlanych osiągnął sprzedaż prawie 42 mld zł i przyniósł wzrost sprzedaży o ponad 7%, jak wynika z badań IBP Research.

źródło: Lakma SAT

Lakma logo ramka 200x100

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.