Program jest kontynuacją ubiegłorocznej edycji pilotażowego programu. Na jego realizację zarezerwowano 3 mln zł! Wnioski można składać od 1 lutego do 29 marca.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

W ramach programu dotację mogą otrzymać osoby, których dochód gospodarstwa domowego nie przekracza 250 proc. kryterium dochodowego. W rzeczywistości, kwoty wynoszą odpowiednio 1320 zł netto na miesiąc w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1752,50 zł netto na miesiąc w przypadku gospodarstwa jednoosobowego. Podania o wydanie informacji o wysokości dochodu należy składać w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Krakowie.

Dotacja przeznaczona jest dla budynków jednorodzinnych. Jak zaznacza Jan Urbańczyk – dyrektor Wydziału ds. Jakości Powietrza UMK, budynek musi posiadać wymieniony system ogrzewania z paliwa stałego na ogrzewanie proekologiczne po 13 września 2011 r. Jeżeli jest to budynek, który wciąż posiada ogrzewanie na paliwo stałe, to o dotację można się starać tylko w sytuacji, gdy zmiana systemu ogrzewania będzie realizowana w ramach Programu Ograniczania Niskiej Emisji dla Miasta Krakowa.

Jaka jest maksymalna kwota dotacji?

Podobnie jak w roku ubiegłym, maksymalna łączna kwota dotacji może wynieść 50 tys. zł i nie może przekroczyć 100 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych.

Należy pamiętać, że termomodernizacja budynku będzie musiała zostać wykonana na podstawie zaleceń zawartych w audycie energetycznym lub ocenie energetycznej. Dokumenty te mieszkańcy muszą sporządzić we własnym zakresie.

Kto skorzystał w poprzedniej edycji?

W okresie naboru wniosków w ubiegłym roku o udzielenie dotacji w ramach programu termomodernizacji budynków jednorodzinnych dla Krakowa, trwającego od 24 września do 5 października, złożono 87 wniosków. W czterech przypadkach wnioskodawcy nie mieli zmienionego systemu ogrzewania, lecz złożyli wnioski o dotację na jego zmianę.

Przyznano 23 dotacje na łączną kwotę 978,5 tys. zł. Wnioski rozliczeniowe złożyły ostatecznie 22 osoby.

Od dzisiaj na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej znaleźć można wzór wniosku wraz z wykazem wymaganych dokumentów.

Szczegółów dotyczących programu udziela Wydział ds. Jakości Powietrza telefonicznie lub osobiście w Punktach Informacyjno–Doradczych Urzędu Miasta Krakowa:

al. Powstania Warszawskiego 10 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 – 18.00;
os. Zgody 2 – od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 – 15.30;
ul. Wielicka 28a – od poniedziałku do piątku w godz. 7.40 – 15.30.

Źrodło: krakow.pl

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.