20 maja 2013 trzyosobowa rodzina wprowadziła się do inwestycji Wawel Service „Dom dla Każdego” w podkrakowskich Michałowicach. Zamieszka tu przez cztery tygodnie w ramach edukacyjno – informacyjnego projektu „Buduj z energią”, realizowanego w przez Fundację Edukacja bez Granic w partnerstwie z Bankiem Zachodnim WBK i firmą VIESSEMANN.

Projekt dofinansowany jest ze środków NFOŚiGW. Akcja odbywa się z wykorzystaniem domu modelowego w Michałowicach, wyposażonego w pompę ciepła Vitocal 200-S wraz z rekuperacją firmy VIESSMANN – Partnera projektu.

 
 
viess1
Celem podjętych działań jest zebranie i rozpowszechnienie informacji na temat korzyści wynikających z budownictwa energooszczędnego i pasywnego w Polsce, wyedukowanie osób planujących zakup lub postawienie takiego domu. Projekt przybliżyć ma technologie, rozwiązania energooszczędne oraz możliwości finansowania budownictwa energooszczędnego i pasywnego przez NFOŚiGW. Przez cały miesiąc rodzinie towarzyszyć będzie zespół realizacyjny, przygotowujący materiał o budownictwie energooszczędnym i pasywnym dla TVP Info.

Poznaj „Dom dla Każdego” od środka

Niecodzienny eksperyment polega na tym, że rodzina nie mając żadnych doświadczeń i wiedzy o tym, jak mieszka się w inteligentnym domu energooszczędnym będzie musiała sprostać ciekawym wyzwaniom. Na co dzień będzie jej towarzyszyć ekipa telewizyjna, a pojawiające się problemy i pytania zawiązane z mieszkaniem w naszym domu, będą wyjaśniane zainteresowanym podczas programu telewizyjnego, który zostanie nadany w TVP INFO w każdą sobotę, od 8 czerwca (o godz. 11) przez kolejne 13 tygodni.
Dzięki serwisowi internetowemu www.eko-budowanie.pl, który powstał na potrzeby projektu – internauci, poprzez kamerę zamontowaną w salonie naszego domu, będą mogli w określonych godzinach śledzić mieszkańców w ich codziennym życiu, a za pośrednictwem rozmów na czacie (w wybranym czasie) zadawać im pytania, prosić o rady i opinie na temat mieszkania w inwestycji.
 
Viess2
 
viess3

„Buduj z energią” w Michałowicach

„Dom dla Każdego” poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych i technicznych (systemu wentylacji mechanicznej z rekuperacją powietrza współpracującego z pompą ciepła typu powietrze–woda) może być eksploatowany przy mniejszym, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa, zużyciu energii – zwłaszcza cieplnej – przeznaczonej do ogrzewania. Mniejsze zużycie energii to nie tylko niższe rachunki, to także – ulga dla środowiska.
„Dom dla Każdego” spełnia standardy budynków energooszczędnych – dla nabywców oznacza to możliwość otrzymania dopłaty do kredytu hipotecznego w ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

DKD zaproszenie

Źródło:
Viessmann
domdlakazdego.info

Zobacz także: Energooszczędny „Dom dla Każdego”