Dlatego dom pasywny przywodzi na myśl budynek o raczej małych oknach, które ograniczają utratę ciepła. Dzięki innowacjom w branży stolarki otworowej mieszkańcy nie muszą rezygnować z naturalnego oświetlenia – możemy cieszyć się większymi przeszkleniami za sprawą dobrze dobranych okien, które będą spełniać wszystkie wymagania.

Energia w budynku pasywnym

Budynek pasywny musi mieć wysokie parametry izolacyjne oraz minimalizować zużycie energii. Pobiera ją nie tylko z zewnątrz ale również z wewnątrz. Czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy również są jej źródłem. Prostokątny kształt budynku oraz jedno lub dwuspadowy dach pozwalają zminimalizować utraty energii.

– „Dzięki temu zapotrzebowanie na energię pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu.” – tłumaczy Rafał Buczek, ekspert Awilux – „Nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej”.

Po której stronie okna?

Okna o dużej przepuszczalności energii słonecznej powinny być montowane po stronie południowej, ponieważ dociera stamtąd o wiele więcej promieni słonecznych. Powinniśmy zrezygnować z okiem lub wybrać takie o podwyższonej izolacji termicznej po stronie północnej. Pamiętajmy także, że okno nie zrealizuje swoich właściwości termoizolacyjnych, jeśli nie zostanie odpowiednio zamontowane, a miejsce styku nie będzie dodatkowo wzmocnione wielowarstwową izolacją.

Zwróć uwagę na otoczenie budynku

Jest to niezmiernie ważne, aby zadbać o jak najlepsze zagospodarowanie ciepła. Okna nie mogą być nadmiernie zacieniane przez stojące po sąsiedzku budynki.  „Wtedy nawet najlepsze technologię nie uchronią nas przed utratą ciepła” – mówi Rafał Buczek

Dobre okna zamiast wysokich opłat

W budynku pasywnym okna odpowiadają  za największą utratę ciepła. Ale są także doceniane ze względu na możliwe zyski z wykorzystania promieniowania słonecznego. To dlatego ich dobór powinien być dla nas szczególnie ważny już na etapie planowania. Poza walorami estetycznymi i ilością światła wpadającą do wnętrza, najistotniejszy jest współczynnik przenikania ciepła. Przenikalność ciepła w domu pasywnym zarówno dla drzwi zewnętrznych, bramy garażowej, jak i okien nie może przekraczać 0,8 W/(m2·K).

Dzięki doskonałym parametrom termomodernizacyjnym okna sprawdzają się w domach pasywnych.

 

Tradycyjne okna nie chronią skutecznie przed chłodem z zewnątrz i dlatego wymagają częstszego ogrzewania budynku, co przekłada się na wyższe rachunki. „Aby uchronić dom przed utratą ciepła w zimie, a w ciągu lata przed nagrzaniem, konieczne jest wyposażenie dużych okien w osłony, jak rolety czy markizy. Zewnętrzne ochrony okien pozwalają obniżyć koszty ogrzewania nawet o 30%.” – radzi Rafał Buczek, ekspert Awilux.

Uzyskanie dobrego parametru izolacyjności termicznej okna jest możliwe tylko przy odpowiednim doborze takich elementów jak profil i szyba, przy jednoczesnym ograniczeniu liniowego współczynnika przenikania ciepła mostka cieplnego na styku szyby z ramą.

Domy pasywne – rozwiązania

Domy pasywne powinny mieć szczelne przeszklenia o bardzo wysokich parametrach izolacyjnych, dlatego najlepiej szukać ich u producenta, gwarantującego najwyższą jakość bez wyrzeczeń estetycznych.

Budynki pasywne są coraz popularniejszymi typami domów powstających w Polsce, dlatego producenci prześcigają się w pomysłach na nowoczesne rozwiązania dedykowane specjalnie dla takich projektów. Przy zakupie okna należy zapoznać się ze specyfikacją producenta i bezwzględnie uzyskać tak zwaną deklarację właściwości użytkowych, która potwierdza parametry okna.

Źródło: Informacja prasowa Awilux