Czym są domy pasywne?

Przygotowując się do budowy domu coraz częściej szukamy rozwiązań, które są nie tylko nowoczesne i funkcjonalne, ale i odpowiadają na współczesne kwestie ekologii i energooszczędności. Piękny dom, którego industrialna forma nie pociąga za sobą wysokich kosztów ogrzewania, to marzenie wielu z nas. Rozwiązaniem jest budownictwo pasywne, minimalizujące zużycie energii i zapewniające ponadczasowy design. O tym, co wyróżnia ten rodzaj budownictwa, opowie Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck.

Wykorzystywanie energii z promieniowania słonecznego jeszcze do niedawna mogliśmy kojarzyć z abstrakcyjnymi wizjami z amerykańskich filmów. Obecnie, dzięki dostępowi do wysokiej jakości materiałów budowlanych i innowacyjnym projektom architektów, nasze domy mogą sprostać nawet najbardziej wymagającym parametrom izolacyjnym.

Energia na pierwszym miejscu

Koncepcja budownictwa pasywnego opiera się w głównej mierze na zminimalizowaniu zużycia energii w trakcie eksploatacji budynku. „Oznacza to, że każdy element konstrukcji naszego domu powinien przyczyniać się do zmniejszenia kosztów ogrzewania.” – mówi Maciej Kowalczyk, ekspert Schöck – „Ciepło promieni słonecznych może dostawać się do naszego wnętrza, ale podczas mroźnych zim i chłodnych jesieni – już go nie opuszczać. Wysokie parametry izolacyjne powinny stać się dla nas wyznacznikiem, już na etapie projektowania” – dodaje. Budynek pasywny pobiera energię nie tylko z zewnątrz, ale również z wewnątrz, czyli z działających sprzętów domowych, a nawet samych mieszkańców, którzy są jej źródłem. Prostokątny kształt budynku oraz jedno- lub dwuspadowy dach pozwalają zminimalizować straty energii. Dzięki temu zapotrzebowanie na energię pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z utrzymaniem domu. Nawet najmniejszy błąd konstrukcyjny może wpłynąć na zakłócenie gospodarki cieplnej.

Prosta forma i nowoczesny design

Podczas projektowania budynków pasywnych, głównym celem przyświecającym architektom jest stworzenie domu o wysokiej estetyce. Proste formy bez wystających gzymsów, zwarta
konstrukcja i nieskomplikowana bryła wyróżniają pasywne fasady. Najczęściej cechuje je
minimalistyczny kształt, brak łuków, kolumn i jedna kondygnacja. Połączenie atrakcyjnego wizualnie projektu, spełniającego wysokie standardy komfortu, funkcjonalności i bezpieczeństwa to prawdziwe wyzwanie konstruktorskie.

„Kluczowe dla izolacyjności w domach pasywnych jest efektywne wykorzystanie przestrzeni, która przejawia się nie tylko utrzymaniem optymalnej temperatury, ale także na poprawą akustyki.” -mówi Maciej Kowalczyk, ekspert firmy Schöck – „Technologie stosowane podczas projektowania tego rodzaju budynków, powinny nie tylko kontrolować przepływ energii, ale i chronić nas przed hałasem dobiegającym z zewnątrz.” Charakterystyczne, duże przeszklenia w domach pasywnych zapewniają optymalne nasłonecznienie pomieszczeń i ciszę, która gwarantuje dobre samopoczucie.

Komfort domowników i niższe rachunki

Najważniejszą zaletą domów pasywnych, jest ich realny wpływ na otoczenie. Budynki tego typu przyczyniają się do zminimalizowania zanieczyszczenia środowiska. Krótko mówiąc – budowa domu pasywnego oznacza inwestycję w poprawę jakości naszego życia i pozwala przyczynić się do ochrony przyrody.

Energooszczędność na całym świecie budzi coraz większe zainteresowanie. Wraz ze wzrostem
świadomości inwestorów, wymogi stawiane budownictwu stają się bardziej rygorystyczne. Obok
kwestii ekologicznych, nie bez znaczenia pozostaje kwestia wydatków. Każdemu z nas zależy przecież na niższych rachunkach i powiązanych z nimi oszczędnościach. Przy budowie domu warto pomyśleć o budynkach pasywnych, które poza nowoczesnym wyglądem i funkcjonalnością, pomagają dbać o środowisko.

Innowacyjne rozwiązania dla nowoczesnego budownictwa

„Budynek pasywny musi mieć odpowiednie parametry oraz minimalizować zużycie energii, a
ponieważ pobiera ją nie tylko z zewnątrz – powinniśmy zastanowić się nad rozwiązaniami, które będą wspierać izolacyjność naszego domu” – mówi Maciej Kowalczyk, ekspert Schöck. Rozwiązaniami dla nowo budowanych domów pasywnych mogą być np. łączniki Schöck Isokorb z serii XT (np.QXT, AXT).

Wielofunkcyjna technologia

Schöck Isokorb® jest wykorzystywana zarówno przy renowacji istniejących budynków z balkonami, jak i przy przeprojektowaniu balkonów do istniejących konstrukcji. Wykorzystując Schöck Isokorb  nie jest wymagane dodatkowe uszczelnianie, a cała konstrukcja pozostaje wolna od mostków cieplnych. Natomiast typ QXT zapewnia spełnienie jednej z pięciu podstawowych zasad budowania domu pasywnego w zakresie przyłączenia balkonów – brak mostków cieplnych. Do takiego zastosowania można wykorzystać serię łączników Schöck Isokorb XT, które stanowią izolację akustyczną i cieplną dla budynków.

Źródło: Schöck

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.