Technologia budowy domów ze styropianu wykorzystywana jest w Europie Zachodniej  już od 1976 roku, do Polski dotarła jednak stosunkowo niedawno. Początkowo kształtki wykorzystywano jedynie do budowy ścian. Teraz coraz częściej tę nową technologię stosuje się kompleksowo w budowie całego domu, także do stropów i dachu.

 
Producenci pustaków styropianowych porównują budowanie z nich do zabawy klockami Lego. Z przypominających klocki styropianowych pustaków buduje się ściany, w które następnie wkłada się zbrojenia i wypełnia betonem klasy minimum C12. Konstrukcja domu to de facto betonowy monolit. Elementy styropianowe pełnią dwie funkcje – z jednej strony są formą, którą wypełnia się betonem, a z drugiej stanowią rodzaj termoizolacji wewnętrznej i zewnętrznej zapobiegającej ucieczce ciepła z ogrzewanych pomieszczeń. Ściana taka, po wykończeniu tynkiem wewnętrznym i zewnętrznym, tworzy przegrodę o bardzo dobrym współczynniku przenikania ciepła. Wszelkiego rodzaju instalacje prowadzi się w wewnętrznej warstwie styropianu.

Źródło: e-sciany.pl
 
Elementy do budowy ściany mają 1 lub 2m długości i 25cm wysokości. Zbudowane są z dwóch styropianowych ścianek grubości 5 cm, między którymi mieści się 15-centymetrowa warstwa betonu. Czasami ścianki zewnętrzne są pogrubione o 10cm i charakteryzują się wtedy lepszą izolacyjność termiczną. Te kształtki, które mają ściankę pogrubioną o 20cm, polecane są do domów pasywnych. Współczynnik przenikania ciepła U wynosi od 0,1W/(m2•K) – dla ścian grubości 45cm, do 0,28 W/(m2•K) – dla ścian grubości 25cm. Termoizolacyjność przegród poprawia także zastosowanie pustaków styropianowych z dodatkiem grafitu. W prawdzie kształtki tego rodzaju są droższe, ale wykorzystane w czasie budowy – dają oszczędności w późniejszym etapie. Z pustaków da się zbudować ściany o maksymalnej wysokości 25m. Na 1 m2 zużywa się około 0,125m3 (120-130 l) betonu. Na rynku istnieje kilka systemów, ale zasady budowy z nich pozostają takie same. Styropianowe pustaki sprzedawane są w systemach obejmujących wszystkie elementy niezbędne do zbudowania domu. W jednym miejscu nabędziemy zatem płytę fundamentową, kształtki na ściany nośne i działowe, stropy oraz materiał do izolacji dachu.

Jako pierwszą zaletę systemów tego typu należy wymienić szybkość i wygodę budowy. Każdy, kto zna się na budownictwie tradycyjnym bez problemu poradzi sobie też z elementami styropianowymi. Dlatego nie jest potrzebna specjalna ekipa budowlana. Dom z pustaków styropianowych można postawić w przeciągu 30 dni od rozpoczęcia budowy. Główną zaletą technologii szalunku traconego jest energooszczędność. Ważną kwestią jest również brak mostków termicznych, czyli fragmentów przegrody zewnętrznej budynku charakteryzujące się znacznie niższym poziomem izolacyjności termicznej w porównaniu z sąsiadującymi z nimi elementami budowlanymi. Wznosząc dom metodą szalunku traconego na etapie budowy oszczędza się około 10-15% w stosunku do tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Przy zastosowaniu najgrubszych pustaków oraz okien o dobrej termoizolacyjności na etapie eksploatacji budynku można zaoszczędzić nawet  80% kosztów ogrzewania.

Nie ma chyba innej technologii wznoszenia budynków, która budziła by tyle kontrowersji. Trudno do niej przekonać zwolenników tradycyjnego budowania z cegieł i pustaków. Najwięcej obaw związanych jest ze szczelnością domów ze styropianu. Ponieważ styropian tylko w niewielkim stopniu przepuszcza parę wodną, ściany nie oddychają. Przy niesprawnej wentylacji może się zdarzyć, że nadmiar wilgoci wykropli się na oknie. Najlepiej w każdym pomieszczeniu zrobić osobny kanał wentylacyjny, a w oknach zamontować nawiewniki. Skuteczniejszym, choć droższym rozwiązaniem jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli z rekuperatorem.

sciana ze styropianu
Źródło: e-sciany.pl
 
Domy ze styropianu to niewątpliwie interesujące rozwiązanie. Przemawia za tym szereg czynników wykonawczych jak i związanych z późniejszym użytkowaniem. Jednak aby dom ze styropianu i z betonu nie nadwyrężył finansów inwestora i służył przez wiele lat powinien być budowany dokładnie według instrukcji producenta systemu oraz zostać szybko otynkowany, by promienie słoneczne nie spowodowały niszczenia styropianu. W domu musi być sprawna wentylacja z rekuperatorem w przeciwnym razie taki budynek zamieni się w „termos”, a na ścianach będzie się wykraplać para wodna. Trzeba również bardzo starannie rozprowadzić przewody instalacji elektrycznej, by ewentualne zwarcia nie doprowadziły do pożaru.

Anna Szendzielorz

www.jak-zrobic-dom.pl
www.e-sciany.pl