Zanim rozpoczniemy budowę wymarzonego domu, należy zastanowić się nad technologią jego wznoszenia i rodzajem zastosowanych do budowy materiałów. Ma to wpływ na dwa kluczowe elementy, czyli koszt i czas wykonania naszego domu.

Kanadyjczyki – dlaczego warto?

Domy budowane technologią szkieletu drewnianego, nazywane potocznie „kanadyjczykami”, zyskują coraz większą popularność w naszym kraju. Rośnie zainteresowanie ludzi takim sposobem wznoszenia budynków mieszkalnych. Zdecydowanie pomocne jest to, że coraz więcej jest również firm, które świadczą profesjonalne usługi w zakresie doradztwa, kalkulacji cenowych i samego wykonawstwa.

Konstrukcja szkieletowa (Źródło: konstrukcjedrewniane com)

Decydując się na budowę tą technologią, tak jak w przypadku innych tak poważnych przedsięwzięć, należy dokładnie przeanalizować wszystkie argumenty za i przeciw, biorąc pod uwagę swoją sytuację. A przed dokonaniem wyboru firmy i podpisaniem z nią umowy bezsprzecznie zaleca się zapoznanie się z jej wcześniejszymi realizacjami i dokładne ich obejrzenie.

Aktualnie stosowane technologie budowy kanadyjskich domów szkieletowych pozwalają nam na zaoszczędzenie sporej ilości czasu (tak naprawdę – przy dzisiejszym tempie i sposobie życia – nie budujemy już przecież na lata i dla kilku pokoleń).

Tradycyjne budownictwo jednorodzinne zastępowane jest szybszymi, łatwiejszymi w wykonaniu rozwiązaniami. Widać to już na wstępie – przy samym rozpoczęciu budowy. Mianowicie – obecne na rynku biura projektowe posiadają już pełną gamę projektów i pomysłów i jedynie dopasowują je do naszych potrzeb i finansów. Z podstawowych założeń należy wspomnieć o odejściu od tradycyjnego posadowienia budynków na ławach fundamentowych i o eliminacji podpiwniczenia pod całymi domami (likwiduje to część kosztów i skraca czas budowy). Budownictwo to zdecydowanym krokiem zmierza też do prefabrykacji elementów montażowych, do skrócenia przerw technologicznych.

To wszystko wpływa na czas budowy, który jest dla nas przecież tak bardzo ważny.

Domy o konstrukcji szkieletowej – aspekty techniczne budowy

Tradycyjne fundamenty, czas wykonania których to ok. 4 do 5 tygodni, zastępujemy fundamentem płytowym. Tu czas realizacji to – dla porównania – od 7 do 10 dni (dla małego domu – o powierzchni ok. 140 m2). Tymczasem koszty obu technologii są porównywalne. Poza tym, najczęstszym stosowanym pod „kanadyjczyki” rozwiązaniem jest właśnie fundament płytowy, zatem z pewnością warto wybrać sprawdzone rozwiązanie, a nie eksperymentować.


Czytaj więcej o fundamencie płytowym, jego izolacji i zaletach – TUTAJ


Kolejny etap prac, który interesuje nas ze względu na ocieplenie takiego budynku, to ściany i ich konstrukcja. W przypadku „kanadyjczyków” jednakże sprawa jest dosyć prosta – praca profesjonalnych firm obecnych na rynku ogranicza się do prac montażowych wcześniej przygotowanych elementów – prefabrykatów ściennych, podłogowych, stropowych czy więźby dachowej.

Konstrukcja szkieletowa (Źródło:  konstrukcjedrewniane com)

Na każdym etapie budowy kanadyjskich domów szkieletowych najważniejsza jest dokładność, wiedza z zakresu obróbki drewna i ciesielstwa oraz sam budulec, czyli drewno użyte do wzniesienia konstrukcji. Liczy się jego gatunek, odmiana, klasa i wilgotność, a także odpowiednie zabezpieczenie – impregnacja, by służyło dobrze przez długie lata.

W skrócie – budowa i ocieplenie takiego domu polega na wzniesieniu konstrukcji budynku, którą następnie wypełnia się materiałami izolacyjnymi i zabezpiecza – od zewnątrz i od wewnątrz.

Najczęściej stosowanym budulcem jest drewno świerkowe lub sosnowe, użyte w odpowiednich zestawieniach materiałowych.

Domy szkieletowe – przekroje ścian

Przykłady z reguły stosowanych przekrojów ścian (kierunek od zewnątrz do wewnątrz):

 • Ściana zewnętrzna:
  – tynk mineralny,
  – grunt,
  – klej,
  – siatka,
  – klej,
  – wełna kamienna elewacyjna 50-200 mm,
  – wiatroizolacja,
  – płyta OSB,
  – konstrukcja 40 x 150 w rozstawie 400 lub 600 mm (zależnie od projektu),
  – wełna 200 mm między słupami,
  – paroizolacja 0,15 mm,
  – płyta gipsowa 12,5 mm.
 • Ściana wewnętrzna:
  – płyta gipsowa 12,5 mm,
  – konstrukcja 40 x 100 co 400 lub 600 mm,
  – wełna 100 mm pomiędzy słupami
  – płyta gipsowa 12,5 mm.

W łazienkach ponadto konieczna jest paroizolacja na wszystkich ścianach i stropie nad nimi. Natomiast podłogi w łazienkach – zarówno na parterze jak i poddaszu przeznaczonym do zamieszkania powinny posiadać następujące warstwy:

– terakota,
– klej elastyczny,
– hydroizolacje elastyczne,
– płyta OSB 18 mm lub 22 mm (zależnie od projektu).

Kluczowy element “kanadyjczyka” to – tak jak w innych budynkach mieszkalnych – dach.
Ten nad poddaszem mieszkalnym może mieć następującą budowę (warstwy wymienione od najbardziej zewnętrznej):

– gont bitumiczny,
– membrana,
– płyta OSB,
– krokwie 40 x 180-210 w rozstawie 400 lub 600 mm (zależnie od projektu),
– szczelina wentylacyjna 30 mm,
– wełna kamienna 150 mm między krokwiami
– łaty 40 x 50 mm w poprzek krokwi, rozstaw 400 mm,
– wełna kamienna 50 mm między łatami
– paroizolacja 0,15 mm,
– płyta gipsowa 12,5 mm.

Następny element w tej układance to strop nad parterem przy mieszkalnym poddaszu (warstwy od góry – od poddasza):

– panele / deska / wykładzina,
– podkład pod panele / deskę,
– płyta OSB,
– belki stropowe 230-280 mm w rozstawie 400 lub 600 mm (zależnie od projektu),
– pustka akustyczna,
– wełna 150 mm między belkami
– łaty 40 x 50 mm, pomiędzy nimi instalacje,
– płyta gipsowa 12,5 mm.

W przypadku dachu nad poddaszem niemieszkalnym przekrój wygląda nieco inaczej (warstwy wymienione od zewnątrz):

– gont bitumiczny,
– membrana,
– płyta OSB lub (zależnie od rozstawu krokwi),
– krokwie 40 x 180-210 w rozstawie 400 lub 600 mm (zależnie od projektu).

„Kanadyjczyki” – czy warto?

Jak widać, szkieletowe domy z drewna mają niewątpliwie wiele zalet. Pozwalają zaoszczędzić to, co w przypadku jakiejkolwiek budowy jest zawsze w cenie: czas i pieniądze. Są ponadto sprawdzoną technologią. Kanadyjczyki wykonywane są od wielu lat na całym świecie.

Najlepszym jednak przykładem ich trwałości i zapewnianego komfortu życia (przede wszystkim cieplnego) jest Skandynawia, którą charakteryzują największe opady deszczu na m2 w całym roku. Są to budynki nie tylko szybkie w wykonaniu, ale przede wszystkim niezwykle szczelne – dzięki czemu są po prostu ciepłe. Jednakże należy pamiętać, że wszystko to możemy osiągnąć wyłącznie pod warunkiem prawidłowego zaprojektowania i wykonawstwa.

Dom szkieletowy to oszczędność sama w sobie, nie należy na nim jeszcze dodatkowo oszczędzać. O ile, oczywiście, naprawdę chcemy osiągnąć zamierzone efekty i jeśli chcemy cieszyć się nim przez długie lata.

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.