Drzwi pasywne są istotnym elementem domu pasywnego i energooszczędnego. Minimalizacja strat ciepła wymaga bowiem okien i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła. Ale nawet najlepszy produkt nie będzie spełniał swojej funkcji prawidłowo, jeśli będzie niepoprawnie zamontowany. Otwory drzwiowe i okienne są obarczone dużym ryzykiem powstawania mostków cieplnych, zwłaszcza w miejscach połączenia stolarki z murem.

Drzwi pasywne – istotne parametry

Podstawowym parametrem jest oczywiście współczynnik przenikania ciepła U. Dla drzwi montowanych w domach pasywnych jego wartość dla całych drzwi nie powinna przekraczać 0,8 W/(m2K). Producenci oczywiście wyszli tym wymaganiom naprzeciw – w swojej ofercie posiadają drzwi pasywne o współczynniku osiągającym nawet 0,5-0,6 W/(m2K). Znacząco wyprzedzają więc obowiązujące wytyczne.

Aby uzyskać tak wysokie parametry izolacyjne, drzwi pasywne wyposażone są w dodatkowe zestawy uszczelek, termoizolacyjne progi kompozytowe lub aluminiowo-kompozytowe oraz szersze ościeżnice. Oczywiście samo skrzydło jest grubsze od standardowego, zwykle ocieplane jest pianką poliuretanową, która zapewnia wysokie parametry izolacji.

Drzwi pasywne charakteryzują się przede wszystkim wysoką szczelnością – zarówno jeśli chodzi o wodoszczelność jak i przepływ powietrza. Z racji swojej konstrukcji są również odporne na działanie wiatru.

Montaż to podstawa

Aby wyeliminować problem powstawania mostków termicznych wokół drzwi, producenci zalecają wykonanie tzw. ciepłego montażu. Polega on na umieszczeniu drzwi w warstwie termoizolacji budynku. Czynność tą wykonujemy po zakończeniu prac mokrych tj. tynkowanie czy wykonanie posadzek. Miejsce montażu drzwi należy oczyścić i zagruntować przy pomocy specjalnych środków.

W montażu warstwowym – bo tak nazywa się metoda ciepłego montażu – przestrzeń między ościeżnicą drzwi a ścianą wypełniana jest pianką poliuretanową. Pianka dodatkowo zabezpieczana jest od wnętrza budynku taśmą paroszczelną oraz od zewnątrz wodoodporną taśmą paroprzepuszczalną. Jedna krawędź taśmy przyklejana jest do ościeżnicy, druga do muru – aby całkowicie przykryć warstwę izolacji.

W efekcie otrzymujemy izolację termiczną, z jednej strony zabezpieczoną przed wilgocią powstającą wewnątrz budynku, z drugiej umożliwiającą usuwanie wody z muru. Zewnętrzna taśma zabezpiecza ocieplenie przed czynnikami atmosferycznymi. Próg warto zabezpieczyć taśmą nieprzepuszczającą wodę.

drzwi pasywne

źródło: Internorm

Czy drzwi pasywne są dla mnie?

Oferta producentów jest szeroka a ceny zróżnicowane. Mamy do wyboru drzwi, które spełniają zadane parametry i ich współczynnik U wynosi ok. 0,75 W/(m2K), a także produkty które „dają nam coś więcej” z U w okolicy 0,5 W/(m2K). Szeroka paleta kolorów w zasadzie gwarantuje, że pod względem estetycznym na pewno dobierzemy drzwi pasywne do naszego budynku.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować drzwi pasywne w budynku o standardowych parametrach. Prawidłowo zamontowane na pewno nieco poprawią izolacyjność cieplną domu.

Inwestując w taki rodzaj drzwi nie zapominajmy, iż celem producentów jest zapewnienie maksymalnej szczelności produktu. Dążąc do uszczelnienia stolarki drzwiowej i okiennej, nie zapominajmy o konieczności dostarczenia odpowiedniej ilości powietrza do pomieszczeń. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma problemu, jeśli posiadamy wentylację grawitacyjną – zwróćmy na ten aspekt uwagę.

Źródło: Internorm, CAL

Redakcja Termomodernizacja

Wydawcą portalu jest GLOBEnergia Sp. z o.o.