Na pierwszy rzut oka to tradycyjny grzejnik, który ogrzewa mieszkanie zimą. W odróżnieniu od typowych grzejników działa on również latem i chroni pomieszczenia przed zbyt wysokimi temperaturami. Po ustawieniu odpowiedniej temperatury na panelu sterowania, urządzenie nawiewa orzeźwiające powietrze do pomieszczeń.

W miesiącach zimowych woda grzewcza przepływa przez wymiennik oddając ciepło pomieszczeniom. Latem, dzięki zastosowaniu zintegrowanego wentylatora, to samo urządzenie zapewni chłodzenie pomieszczeń. Wymiennik ciepła klimakonwektora jest napełniany wodą lodową, pochodzącą z pompy ciepła działającej w cyklu odwróconym, lub z wytwornicy wody lodowej. Vido nawiewa do pomieszczeń orzeźwiające schłodzone powietrze za pomocą zintegrowanego wentylatora o zmiennym ustawieniu prędkości obrotów, obniżając temperaturę we wnętrzach i zapewniając ulgę podczas nieznośnych letnich upałów.

Klimakonwektory Purmo Vido mogą zostać zaprogramowane tak, aby uwzględniać indywidualne zapotrzebowanie na ciepło każdego obsługiwanego pomieszczenia. Jeśli jeden z członków rodziny ma odmienne preferencje cieplne, grzejnik klimakonwektorowy znajdujący się w pokoju tej osoby może zostać łatwo ustawiony na wyższą temperaturę. Podobnie, jeśli sypialnie mają być ogrzewane jedynie wieczorem – kiedy mieszkańcy udają się na spoczynek, a salon w ciągu dnia – kiedy przebywają w nim użytkownicy. Uwzględnienie takich preferencji grzewczych nie stanowi problemu.

Klimakonwektor może być instalowany nie tylko w domach, ale także w budynkach użyteczności publicznej, w instalacjach grzewczych centralnego ogrzewania oraz w instalacjach chłodniczych. Urządzenie można skonfigurować tak, aby działało samodzielnie, a także dopasować je do centralnych systemów sterowania BMS, działających w wielu budynkach biurowych. Możliwa jest także ręczna regulacja prędkości obrotów wentylatorów umieszczonych w urządzeniu. Klimakonwektor jest przystosowany do pracy w instalacjach dwururowych.

Źródło: Purmo

Artykuł dostępny także w e- miesięczniku TERMOMODERNIZACJA wydanie 3/2012:

OKŁADKA Clipboard03