Teren ośrodka zajmuje powierzchnię 10 hektarów. Jest ostoją spokoju i ciszy, zlokalizowaną przy piaszczystej plaży, w otoczeniu sosnowego lasu. Jest to ośrodek, w którym najcenniejszy jest komfort jego mieszkańców, a skoro mowa o komforcie, to dotyczy on nie tylko walorów krajobrazowych. Władzom ośrodka zależało na tym, by zapewnić swoim gościom również komfort cieplny w okresie grzewczym, komfort chłodu w okresie letnim, a także ciszę i spokój, oraz czyste otoczenie przez cały rok.

W ośrodku zastosowano pompę ciepła firmy Dimplex, która jest w stanie zaopatrywać budynek w ciepło poprzez ogrzewanie grzejnikowe podłogowe i klimakonwektory lub w chłód poprzez klimakonwektory oraz wentylację.

Ośrodek Szkoleniowo – Wypoczynkowy „Bażyna”, źródło: Dimplex

Zapotrzebowanie obiektu na moc grzewczą wynosi 107 kW. Pompa ciepła ma moc 108 kW. Jest to pompa ciepła gruntowa typu solanka woda, a dolne źródło opiera się na sondach pionowych. Zapotrzebowanie obiektu na chłód wynosi 115 kW, a moc chłodnicza pracującej w obiekcie pompy ciepła to 170 kW.

System chłodzenia jest wykonany poprzez dwa stopnie – najpierw funkcjonuje prawie darmowe chłodzenie pasywne bez udziału sprężarek, a w przypadku zwiększonego zapotrzebowania na chłód załączają się sprężarki w pompie ciepła i wytwarzają wodę lodową ( praca w układzie chłodzenia aktywnego).

Ciepło z pomp ciepła wpięte do układu ogrzewania jest poprzez zasobnik buforowy o pojemności 2000 litrów, chłód jest również wpięty poprzez osobny zasobnik buforowy wody lodowej również o pojemności 2000 litrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można zachować możliwości pracy w systemie równoległego wytwarzania ciepła i chłodu w okresach przejściowych. Ciepła woda użytkowa wytwarzana jest w warstwowym zasobniku multiwalentnym płaszczowym. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła rewersyjnej udało się zaoszczędzić na eksploatacji całego systemu wytwarzania ciepła i chłodu.

Rewersyjna pompa ciepła SI130TUR+ firmy Dimplex, źródło: Dimplex

Cechy pompy SI130TUR+:

 • Jedno urządzenie spełniające funkcję ogrzewania i chłodzenia,
 • Dodatkowy wymiennik ciepła umożliwiający wykorzystanie ciepła odpadowego w trybie chłodzenia np. do podgrzewania wody lub dodatkowych odbiorników ciepła,
 • Wysoka wydajność grzewcza COP i chłodnicza,
 • 2-sprężarkowa konstrukcja – doskonałe dopasowanie mocy do zmiennego zapotrzebowania na ciepło obiektu oraz dłuższa żywotność,
 • Zaawansowana automatyka WPM Econ+: zdalny dostęp poprzez sieć Ethernet, KNX, EIB, MODBUS,
 • Niewielkie wymiary, brak odstępów montażowych z boku urządzenia,
 • Bezproblemowy serwis – dostęp do podzespołów z przodu,
 • Bogate możliwości rozbudowy oraz współpracy z istniejącą instalacją grzewczą,
 • Niskie koszty eksploatacji i krótki czas zwrotu inwestycji,
 • 5 lat gwarancji,
 • Cicha praca – posiada szczelną komorę sprężarki, która tłumi odgłosy pracy, a niezależna podstawa sprężarki eliminuje przenoszenie drgań materiałowych.

Całość przekłada się na oszczędną, efektywną i bezproblemową pracę. Urządzenie zapewnia również swobodny dostęp do czynności serwisowych.

Dimplex logo ramka 200x100

Źródło: Dimplex Polska