Przepływowy podgrzewacz ciepłej wody użytkowej uruchamia się w momencie odkręcenia kranu. Woda jest więc podgrzewana „na żądanie” – tylko w momencie poboru. W związku z tym, urządzenie powinno być umieszczone blisko punktów czerpalnych. W przeciwnym razie, po odkręceniu kurka będziemy musieli czekać dłuższy czas, aż spłynie z rur zimna woda, która po podgrzaniu w urządzeniu wystygła w rurach.

Rolę elementu grzejnego w urządzeniach tego typu pełni grzałka w osłonie szklanej lub porcelanowej, oddzielającej ją od wody, ewentualnie nieosłonięty drut oporowy, zanurzony bezpośrednio w wodzie.

Rodzaje podgrzewaczy

Podgrzewacz jednopunktowy podłączamy tylko do jednego kranu. Z racji kompaktowych wymiarów, możemy go zamontować w pobliżu tego punktu – na przykład przy kranie, nad lub pod umywalką. Moc takich urządzeń jest niewielka. Nierzadko są wyposażone w baterię lub rączkę prysznica. Warto je instalować w budynkach z oddalonymi od siebie punktami czerpania wody, unikniemy wówczas wcześniej opisanego zjawiska przedłużonego oczekiwania na ciepłą wodę.

Podgrzewacz wielopunktowy natomiast pozwala zasilać wszystkie punkty czerpalne w domu. Powinien być zainstalowany centralnie pomiędzy punktami poboru, tak aby skrócić czas oczekiwania na ciepłą wodę. Moc urządzenia powinna być dostosowana do ilości punktów poboru – zwykle jest to kilkanaście kW.

podgrzewacz-elektryczny

źródło: Stiebel Eltron

Dobieramy moc

Najmniejsze urządzenia – o mocy 3 kW – od temperatury 10oC do 50oC są w stanie podgrzać około 1-2 litry wody na minutę.

Do komfortowego użytkowania wystarcza jednak woda o temperaturze 37-40oC. Aby ogrzać w minutę 1 l wody do takiej temperatury, potrzeba ok. 2 kW mocy grzewczej. Do komfortowego użytkowania umywalki lub zlewozmywaka niezbędny jest strumień o wydajności 3-5 l/min, dla prysznica 6 l/min, w przypadku wanny co najmniej 10 l/min. Sumując wydajności poszczególnych punktów poboru wody w domu i mnożąc przez moc niezbędną do podgrzania 1 l/min, otrzymamy wymaganą moc urządzenia.

Zasilanie

Urządzenia o mocy do 6 kW podłączymy do sieci jednofazowej (230 V). Natomiast podgrzewacze o większych mocach wymagają już trójfazowej (400 V). Pamiętajmy o tym, zwłaszcza podczas doboru urządzenia do istniejącego budynku.

Regulacja temperatury

W podgrzewaczach przepływowych temperatura może być regulowana na trzy sposoby:

  • hydrauliczny – stała moc grzewcza urządzenia, temperatura wody zmienia się w zależności od natężenia strumienia przepływającej wody (im mocniej odkręcimy kran tym chłodniejsza woda),
  • elektroniczny – automatyka podgrzewacza dobiera moc urządzenia do przepływu wody i zadanej temperatury,
  • skokowy – przy małym przepływie urządzenie włącza się na połowę mocy, przy dużym na moc całkowitą.

Dobierając urządzenie, zwróćmy przede wszystkim uwagę na zapotrzebowanie naszego budynku lub mieszkania na ciepłą wodę użytkową. Analizując w jaki sposób korzystamy z wody, wybierzemy podgrzewacz, który zapewni komfortową eksploatację c.w.u.

Opracowano na podstawie: E-instalacje.pl, Murator Dom.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja