Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody podgrzewa wodę użytkową do zadanej temperatury i magazynuje ją do momentu rozpoczęcia poboru. Jeśli temperatura wody w zbiorniku spadnie poniżej wartości zadanej, termostat uruchomi grzałkę. Aby zabezpieczyć układ przed stratami postojowymi, zbiornik jest otoczony warstwą izolacji wykonanej zwykle z pianki poliuretanowej.

Wodę w budynku możemy podgrzewać centralnie lub punktowo. W zależności od wybranego sposobu, dobieramy odpowiedni podgrzewacz.

Bezciśnieniowy elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

Urządzenia bezciśnieniowe pozwalają na dostarczenie ciepłej wody użytkowej do jednego punktu poboru. W związku z tym są to urządzenia niewielkie – zasobnik ma zwykle 5 – 15 litrów. Materiał, z którego jest wykonany to zwykle stal lub tworzywo sztuczne.

Podgrzewacze tego typu montujemy w pobliżu miejsca odbioru – często są to urządzenia z dołaczoną dedykowaną armaturą. Mały zbiornik możemy bez problemu umieścić pod lub nad umywalką. Jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku konieczności zapewnienia na żądanie niedużych ilości wody.

Ciśnieniowy elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

Jeśli jednak chcielibyśmy podgrzewać wodę w sposób centralny – zdecydujmy się na podgrzewacz ciśnieniowy. Tego typu terma elektryczna pozwala na podgrzew dużej ilości wody i dostarczenie jej do wielu punktów poboru. Podczas ogrzewania wody, w zasobniku wzrasta jej ciśnienie. Dużej pojemności zbiornik zwykle wykonywany jest ze stali emaliowanej lub innego rodzaju stali nierdzewnej. Istnieją podgrzewacze w wersji pionowej i poziomej. Część urządzeń pionowych możemy postawić na podłodze.

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

źródło: Stiebel Eltron

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody w wersji ciśnieniowej to zwykle urządzenie o mocy 1,5 – 2 kW. Większe moce spotykane są dużo rzadziej. Aby pracował efektywnie, należy więc zwrócić szczególną uwagę na sposób użytkowania ciepłej wody w naszym domu.

Profil rozbioru wody ściśle zależy od ilości mieszkańców. Jedna osoba przeciętnie zużywa 30 – 60 litrów ciepłej wody. Na rynku bez problemu znajdziemy zasobniki 50 – 80 litrów, dla jednej – dwóch osób. Typowa, 4 osobowa rodzina, może zużywać już 150 do 250 litrów ciepłej wody. Warto więc zastanowić się, ile wody potrzebujemy. Wybór urządzeń w tym przedziale pojemnościowym jest bardzo duży.

Efektywne ogrzewanie wody

Jak zaoszczędzić i efektywnie ogrzewać wodę? Duży wpływ na to ma temperatura, do jakiej ją podgrzewamy. Urządzenia pozwalają grzać wodę zwykle do ok. 80oC. Wody o takiej temperaturze nie potrzebujemy – zwykle termostat ustawia się na ok. 50oC. W takim wypadku nadal jednak w punkcie poboru mieszamy wodę z zimną. Czy zatem nie będzie prościej i oszczędniej ustawić zasobnik na 40 – 45oC? Niższa temperatura wody to krótszy czas podgrzewu i mniejsze straty ciepła.

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody

źródło: Stiebel Eltron

Bezpieczeństwo

Aspekty bezpieczeństwa częściowo nawiązują do tematu ustawień temperatury wody. Zbyt wysoka temperatura w zasobniku podnosi ryzyko poparzeń. Wzrost temperatury powoduje również przyspieszenie odkładania się kamienia kotłowego na ściankach zasobnika, co sprzyja korozji.

Jeśli już o korozji mowa, elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody wyposażony jest w anodę, której zadaniem jest minimalizacja tego zjawiska. W zależności od jakości wody, a także stanu samego zbiornika, anoda zużywa się w różnym tempie. Warto co rok skontrolować jej stan – jeżeli nic z niej nie zostało, zbiornik będzie szybciej korodował.

Ile to kosztuje?

Elektryczny pojemnościowy podgrzewacz wody o pojemności 80 l zakupimy od 350 – 400 zł. Urządzenia o pojemności 150 l kosztują od ok. 800 do nawet 1800 zł. Za zbiornik 200 l zapłacimy 1 – 2 tys. złotych.

opracowano na podstawie: Murator Dom, e-instalacje.pl

ceny z porównywarki Ceneo z dnia 08.06.2017

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja