Europa bez gazu z Rosji – Jak to możliwe?

Zdjęcie autora:
Zdjęcie autora:

Podziel się

25 lutego 2015 roku w Belgii odbyła się konferencja Heating and Cooling in the European Energy Transition. Podczas konferencji poruszono problem uniezależnienia się Europy od dostaw gazu z Rosji. Ile musiano by w tym celu zainstalować pomp ciepła? 

 
Według szacunków EHPA, w Europie byłoby to 54 miliony pomp ciepła. A jak sytuacja wygląda w poszczególnych krajach?
 
Wielka Brytania potrzebuje takich urządzeń 2,3 miliony, Słowacja 2,7 milionów, Polska 4,6 miliona, Włochy 4,9 mln,  Francja aż 17,4 mln,  Dania niespełna 300 000, a Szwajcaria 100 000.
Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać! Instalacja z pompą ciepła nie wybacza błędów. Na sukces instalacji potrzebna jest współpraca dostawcy urządzeń, projektanta, instalatora, a na końcu użytkownika i jego świadomego użytkowania. Podczas projektowania i wykonywania instalacji łatwo o błąd. Kwestia dopasowania technologii do profilu użytkownika, do zapotrzebowaniu na energię w budynku jest kluczowa. 
 
Błąd, który pojawia się często podczas projektowania systemów opartych na pompach ciepła polega na niewłaściwym zaplanowaniu górnego i dolnego źródła ciepła. Jeżeli my od czynnika chłodniczego nie odbierzemy energii to ciśnienie wzrośnie zbyt mocno. Pojawi się awaria wysokich ciśnień.  Z drugiej strony, jeżeli nie dostarczymy wystarczającej ilości energii z odnawialnego źródła energii, to mamy do czynienia z awarią tzw. niskiego ciśnienia.
Aby analiza ekonomiczno-ekologiczna takich inwestycji była jak najbardziej korzystna dla inwestora, poszukiwane są coraz to nowe rozwiązania, które pomagają zoptymalizować pracę urządzeń. Na rynku pojawiają się więc hybrydowe urządzenia grzewcze. Oprócz pompy ciepła posiadają one gazowe kotły kondensacyjne a ich praca jest zaprogramowana tak, by poszczególne elementy pracowały z jak najwyższą efektywnością, a więc jak najekonomiczniej. Dwa źródła ciepła to również bezpieczeństwo pracy. Rola takich urządzeń nie ogranicza się jedynie do ogrzewania. Często przygotowują one również ciepłą wodę użytkową, przez co stają się coraz bardziej pożądanym wyposażeniem kotłowni. 
 
Pamiętajmy, że pompy ciepła już dzisiaj to urządzenia, które nie tylko grzeją, ale również chłodzą. Są więc bardzo uniwersalne. Im więcej rozwiązań, tym większy zakres wiedzy należy przyswoić aby projektować i wykonywać instalacje, które będą pracować kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Niepowtarzalną okazją do zdobycia wiedzy i podzielenia się doświadczeniem jest VIII już Forum Pomp Ciepła, 5 marca podczas Forum Technologicznego GLOBEnergia. Tylko tutaj szeroko zgromadzona publiczność ma okazję spotkać się z wieloma ekspertami – praktykami w zakresie pomp ciepła. Jest to spotkanie przedstawicieli branży pomp ciepła, inwestorów, władz samorządowych oraz pasjonatów Odnawialnych Źródeł Energii. 

ZAREJESTRUJ SIĘ JUŻ DZIŚtutaj
STRONA WYDARZENIA - tutaj

Każdy uczestnik Forum Pomp Ciepła zostanie odznaczony certyfikatem uczestnictwa. Będzie mógł również wziąć udział w konkursie „Narzędzia nie spadają z nieba”