Komfort użytkownika ściśle wiąże się z temperaturą w pomieszczeniu. Nie jest to jednak jedyny czynnik – ważna jest również odpowiednia cyrkulacja ciepłego powietrza, a także brak efektu chłodnej przegrody zewnętrznej.

Miejsce idealne

Grzejnik powinien zostać zamontowany tam, gdzie występuje największa ucieczka ciepła z pomieszczenia. Idealną lokalizacją będzie więc ściana zewnętrzna, pod oknem. Podgrzane przez kaloryfer powietrze, unosząc się, zablokuje bezpośredni dostęp do wnętrza pomieszczenia chłodnemu powietrzu z zewnątrz. Strugi powietrza zmieszają się i równomiernie rozpłyną po pomieszczeniu, gwarantując komfort cieplny. W przypadku napływu dużej ilości zimnego powietrza, spłynie ono w pobliżu kaloryfera, przez co szybko się ogrzeje. Parapet generuje dodatkowe „wygięcie” strumienia powietrza, kierując je w głąb pomieszczenia.

W sytuacji, kiedy okna sięgają podłogi, warto zainstalować grzejniki po bokach przeszkleń. Można również zaopatrzyć się w kaloryfery stojące.

Żadnych osłon!

Należy unikać jakiejkolwiek formy osłonięcia grzejnika. Zastawianie kaloryfera meblami znacząco zaburzy przepływ powietrza, przez co instalacja nie będzie zapewniać nam komfortu. Niewskazane są również grube zasłony, gdyż powstanie wówczas warstwa gorącego powietrza przy ścianie zewnętrznej. Pamiętajmy również, by zamontować urządzenie w odpowiedniej odległości od podłogi i parapetu. 10-centymetrowy odstęp będzie wystarczający.

Jeśli jednak z pewnych względów grzejnik musi zostać osłonięty, pamiętajmy, że warto wówczas zwiększyć moc urządzenia. W zależności od stopnia osłonięcia, straty mogą sięgać nawet 40%!

Pamiętajmy, że osłonięcie grzejnika może powodować niepoprawną pracę zaworu termostatycznego, co dodatkowo utrudni utrzymanie komfortu cieplnego w pomieszczeniu.

Jeśli nie pod oknem…

W przypadku braku możliwości zamontowania kaloryfera pod oknem, musimy się liczyć z ryzykiem wystąpienia większego zróżnicowania temperatury w pomieszczeniu. W pobliżu okna i przy podłodze zgromadzi się chłodniejsze powietrze. W okolicy grzejnika natomiast będzie dużo cieplej. Trudno będzie taki układ zmienić, gdyż ciepłe powietrze przemieszczając się w kierunku ściany zewnętrznej ulegnie wychłodzeniu. Dodatkowo, chłodniejsza przegroda zewnętrzna obniży temperaturę odczuwalną w pomieszczeniu.

kaloryfer

źródło: Shutterstock

Jeżeli zdecydujemy się na umieszczenie grzejnika np. na ścianie wewnętrznej naprzeciwko okna, zaleca się zwiększenie jego mocy o 10%. Jeżeli dodatkowo zostanie on zawieszony pod stropem – a czasem się to niestety zdarza – wówczas należy go przewymiarować aż o 25%.

Jeśli zamontujemy grzejnik na ścianie wewnętrznej, warto umieścić nad nim półkę. Spełni ona identyczną rolę jak parapet.

Estetyka i nie tylko

Planując montaż grzejnika pod oknem, zwróćmy uwagę, by nie był on szerszy od otworu okiennego. Wygląda to bardzo źle. Lepiej wybrać grzejnik płytowy o większej ilości płyt, niż zbyt szeroki.

Jeśli budujemy nowy dom, nie ma potrzeby przygotowywania specjalnych wnęk pod grzejniki. Jeśli jednak montujemy kaloryfery w pomieszczeniach z przygotowanymi wnękami, nie zapominajmy o tym, że obok grzejnika musi się zmieścić zawór, a także niezbędne jest miejsce na swobodne przyłączenie go do instalacji.

Opracowano na podstawie: Regiodom, Grupa PSB.

Bartłomiej Tomczyk

Redaktor Termomodernizacja