W obiektach przemysłowych oraz w budynkach biurowych i administracyjnych poszukuje się coraz częściej sensownych ekonomicznie rozwiązań grzewczo-wentylacyjnych przede wszystkim w celu stworzenia wsparcia dla występujących obciążeń chłodniczych.

 
Zastosowanie konwencjonalnych agregatów chłodniczych związane jest jednak z dużymi kosztami eksploatacyjnymi. Dzięki zastosowaniu instalacji gruntowego powietrznego wymiennika ciepła (GPWC) w systemie wentylacji mechanicznej można zmniejszyć moc chłodniczą konwencjonalnych agregatów chłodniczych lub nawet całkowicie z nich zrezygnować. To prowadzi – oprócz oszczędności kosztów eksploatacyjnych – do znacznej redukcji emisji CO2. Wczesne uwzględnienie instalacji GPWC w projekcie wentylacji stanowi istotne założenie, które pozwoli w optymalny i ekonomiczny sposób zaprojektować instalację grzewczo-klimatyzacyjną w budynku.

 
Gruntowy powietrzny wymiennik ciepła w budynkach szkół – schemat
Optymalna praca GPWC może być zagwarantowana jedynie poprzez odpowiednie zwymiarowanie instalacji za pomocą profesjonalnego programu obliczeniowego, który analizuje przede wszystkim następujące parametry:
– strumień powietrza
– głębokość ułożenia
– typ materiału
– typ gruntu oraz wpływ wody gruntowej
– strefy klimatyczne w Polsce
Centrum Projektowe firmy REHAU chętnie wesprze Cię przy wymiarowaniu i projektowaniu systemu GPWC.

Źródło: Rehau